Hava Durumu Balonları Nedir ?

0
237
hava-durumu-balonlari-nedir

Hava Durumu Balonları Nedir ?| Hava durumu balonları, atmosferdeki sıcaklığı, basıncı, nemi ve rüzgarın hızının ölçümünü yapan cihazlar olarak bilinir. Hava durumu balonları dünya da yaklaşık olarak bin farklı noktadan, günde iki defa atmosfere bırakılırlar. Kauçuktan üretilmiş olan balonlar hidrojen veya helyum ile doldurulur. İlk olarak 2 metre çapında olan bir balon çapı yükseldikçe 8 metreye kadar ulaşır. Yaklaşık iki saat içinde 35 km’ye çıkabilir. Saniyede 4-5 m yükselmekte olan hava durumu balonların da ölçümler radyosonda adı verilen cihazlar tarafından yapılmaktadır.

Sıcaklık, basınç ve nem değerleri de sensörleri aracılığı ile ölçülmektedir. Rüzgarın hızı ve yönü ise radyosondanın konumu takip edilerek belirlenmektedir. Alınan veriler radyo vericiler ile her saniye yerde bulunan istasyonlara iletilmektedir. Kauçuktan üretilmiş olan hava durumu balonları -90 santigrat dereceye inen sıcaklıklara ve saatte 400 km esmekte olan rüzgara maruz kalabilir. Yükseldikçe genişlemekte olan balon sonunda patlar ve radyosonda cihazı bir paraşüt ile güvenli olarak yere iner.

Radyosonda Sistemi Nedir?

Atmosferin en altında bulunan tabakasından en üst tabakasına kadar hava ölçümlerini yapabilen ve toplamış olduğu bilgileri merkezde bulunan bilgisayarlara ileten sistemler olarak bilinir. Ayrıca havada bulunan ozon miktarını da ölçebilen modelleri vardır.

Radyosonda Cihazı Nasıl Kullanılır?

Radyosonda cihazları balonların yardımı ile serbest atmosferde yukarı doğru çıkarken meteorolojik bilgileri eş zamanlı olarak ölçebilen ve istasyonlara gönderebilen aletlerdir. Radyosonda da basınç, sıcaklık, nem değerleri ölçülür. Bu sensörleri ile elde edilmiş olan bilgiler önceden belirlenmiş bir sıralama ile alıcı yer istasyonuna gönderilir.

Rüzgar bilgileri de radyosondanın atmosferde bulunan konumuna bağlı olarak elde edilmiş olan açı değerlerinden elde edilir. Ravinsonde rasatları ise basınçların, sıcaklığın, nemin, rüzgarın yön ve şiddetinin elde edildiği gözlemler olarak bilinir. Ravinsonde sistemleri, bir balonu taşıdığı radyosonda cihazı, cihazdan gelmiş olan sinyalleri alarak, cihazı izlemekte olan yer ekipmanları ve bilgilerin işlenmesi için bilgisayar ünitesinden oluşur.

Ravinsonde rasatlarında balonlar kullanılacak olan radyosondaya göre tayin edilmektedir. Balon ağırlığı arttıkça çıkacağı yükseklikte artar. 30- 35 km yüksekliğe kadar çıkabilir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here