Hangi Yüzme Stili Daha Hızlıdır ?

0
217
hangi-yuzme-stili-daha-hizlidir

Hangi Yüzme Stili Daha Hızlıdır ?| Suyun üzerinde ve su yüzeyinde olmak üzere iki çeşit yüzme şekli bulunmaktadır. Bunlardan su yüzeyinde olanlar oldukça fazla kişi tarafından uygulanan bir teknik olup kulaç atmak ya da balıklama olmak üzere farklı stilleri içinde barındırmaktadır. İnsanlar su yüzeyinde kalmak için suyun itme kuvvetine karşı bir kuvvet uygulamak zorundadırlar ve bunu başarabilmek için el veya ayaklarını hareket ettirerek bu itme kuvvetine karşı koyarak su içinde yüzmeyi sağlamaktadırlar. Fakat su yüzeyinde uzun süre kalabilmek için yapılan bu el ve ayak hareketleri yüzücünün uzun yüzüşlerde yorulmasına ve daha yavaş hareket etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle yunus tekniği olarak bilinen su altından hareket edilerek yapılan yüzme stili daha kısa sürede daha fazla yol kat etmeyi sağlamaktadır.

Yunus Vuruşu Tekniği Nedir?

Yunus vuruşu tekniği olimpiyatların vazgeçilmez yüzücüsü olan Michael Phelps’in geliştirdiği bir yöntem olup kendisine madalyalar kazandıran bir yöntemdir. Yüzücü uzun süre su altı kameraları ile yunusların yüzüş tekniklerini incelemiş ve bu doğrultuda yunus vuruşu tekniğini hayata geçirmiştir. Bu teknikte yüzücü su altında daha kısa sürede daha büyük mesafeler kat ederek oldukça başarı sonuçlar kazanmıştır. Bu yüzme stili ismini aldığı yunus balıkları ve diğer bazı balıkların yüzüş tekniklerinden uyarlanarak oluşturulmuş bir yüzme stilidir.

Yunus Vuruşu Tekniği Nasıl Uygulanır?

Yunus vuruşu tekniği su altında vücutta oluşturulan bazı dalgalanmalar ile yüzücünün su altında ilerlemesini sağlamaktadır. Öyle ki yüzücü belli sıklıklarla ve belli açılarla vücudunun baş ve göğüs kısmından başlayarak ayaklarına kadar vücudunda dalgalanmalar oluşturur. Bu dalgalanmalar ile suyun itme kuvvetine karşı oldukça kuvvetli bir kuvvet uygulandığından daha hızlı yüzmek sağlanabiliyor. Ayrıca yüzüş tekniğinin tamamen su altında sürdürülmesi ve su yüzüne çıkılmaması; el ve ayakların kulaç atmak için kullanılmaması nedeniyle; yüzücünün daha az yorulmasına ve su altında daha az yorularak daha uzun süre kalabilmesine olanak sağlıyor. Fakat bu stil ile yüzücüler daha fazla moment sağlayarak daha uzun süre ve daha hızlı yüzmelerine rağmen yüzme Federasyonu tarafından bu stil için bir kısıtlama getirilmiştir. Yüzücüler bu stil ile su altında on beş metreden daha fazla yüzememekteler.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here