Hamilelikte kaç kilo alınır? Kilo Hesaplama

0
165
hamilelikte-kac-kilo-alinir-kilo-hesaplama

Hamilelikte kaç kilo alınır? Kilo hesaplama | Hamilelik sırasında alınacak kilolar, kadınların kafalarına en çok taktıkları problemlerden birsidir. Öyle ki bazı kadınlar hamilelik sırasında alacakları kiloları, hamilelik sonrasında veremeyecekleri ve vücutlarının fit görünümünü hamilelik yüzünden kaybedecekleri korkusuyla hamilelikten kaçınmaktadırlar. Aslında bu yanlış bir düşünce tarzıdır. Çünkü hamilelik sırasında kendinize dikkat ederseniz ve hamilelik sonrasında da gerekli egzersizleri ve sporları yapacak olursanız, hamileliğin vücudunuza etkisini minimuma hatta sıfıra indirgeyebilirsiniz.

Hamilelikte kaç kilo alınır? Kilo hesaplama

Hamilelik sırasında alacağınız kilo ya da almanız gereken optimum kilo için net bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü her kadının biyolojik ve fiziksel özellikleri birbirinden farklıdır. Bu sebeple beden kitle endeksi adı verilen bir hesaplama yöntemi geliştirilmiştir. Bu hesaplama ile hamilelik sırasında boy ve kilonuza bağlı olarak almanız gereken optimum kilo aralığını tespit etmeniz mümkündür. Ancak beden kitle endeksi hesaplamasına geçmeden önce bir konuyu vurgulamakta yarar görüyoruz ki; hamilelik sırasında diyet yapmanız ve az kilo almaya çalışmanız doğru olmayacaktır. Bu tür diyetler hem kendi bünyenizi olumsuz etkileyecek hem de ana rahminde bulunan bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmış olacaksınız. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan ve doktorunuza danışmadan hamileliğiniz süresince kulaktan dolma diyetleri uygulamayınız.

Buyurun hamilelik sırasında almanız gereken optimum kilonun hesabını mümkün kılan beden kitle endeksini hesaplayalım.

Beden Kitle Endeksi = BKİ

BKİ = Anne adayının hamilelik öncesi sahip olduğu kilosu / boy uzunluğu x boy uzunluğu, şeklinde bir formül sayesinde hesaplanır. Buyurun bunu bir örnekle açıklayalım;

Örnek;

Gebelik başlamadan önce anne adayı; 58 kilogram kiloya ve 1.62 m boya sahip olduğunu varsayarak beden kitle endeksini hesaplayalım;

BKİ= 58 / (1,62 x 1,62)
BKİ= 22,1 olarak bulunur.

Peki BKİ’si 22,1 olan bir kadının alması gereken optimum kilo aralığı nedir? İşte bunun için tablomuza bakmak zorundayız. Tabloya bakıldığında 11-16 kg kadar kilo almayı normal kabul edeceğiz

Beden Kitle İndeksi Tablo (BEDEN KİTLE İNDEKSİ YORUMU)

Hamilelik öncesinde yukarıda verdiğimiz formülle hesaplanmış beden kitle indeksi;

 • 20’den küçükse ki bu durumda anne adayı zayıf grupta yer alacaktır. Bu durumda anne adayının alması gereken kilo aralığı 12-18 kg arasında olmalıdır.
 • 20-25 aralığında ise ki bu durumda anne adayı normal kilolu grupta yer alacaktır. Bu durumda anne adayının alması gereken kilo aralığı 11-16 kg arasında olmalıdır.
 • 25-30 aralığında ise ki bu durumda anne adayı hafif şişman grupta yer alacaktır. Bu durumda anne adayının alması gereken kilo aralığı 6,5-11 kg arasında olmalıdır.
 • 30’dan büyükse ki bu durumda anne adayı şişman veya obez kabul edilir. Bu durumda anne adayının alması gereken kilo 6,5 kg civarında olmalıdır.
 • Şayet ikiz gebelik mevcut ise bu durumda anne adayının alması gereken optimum kilo 15-20 kg arasında olmalıdır.

Yukarıda verdiğimiz beden kitle indeksine göre, hamileliğiniz süresince almanız gereken kiloyu belirleyebilirsiniz. Şayet bu ortalama kilo aralığından fazla alıyorsanız, bu durumda hormonlarınızda sıkıntı olabilir veya gereğinden fazla yemek yiyor ve hareketsiz kalıyor olabilirsiniz. Bu durum yanlış bir davranış olacaktır. Yine aynı şekilde daha az kilo almanız durumunda da hem kendinize hem de bebeğin sağlığına zarar veriyor olabilirsiniz. Bu nedenle beslenmenizi düzene sokmalı ve ihtiyacınız olan bütün besinleri, çok aşırıya kaçmayacak şekilde almalısınız.

Hamilelikte aylara göre alınması gereken ortalama kiloları da şu şekilde belirlemek mümkündür. (Bu aşağıda vereceğimiz değerler beden kitle indeksi normal kilolu olan kişiler için geçerlidir)

 • Gebeliğin ilk 4 ayında; 2-4 kg arası almanız normaldir
 • Gebeliğinizin 5. ayında; en fazla 1,5 kilo almalısınız,
 • Gebeliğinizin 6. ayında; en fazla 1,5 kilo almalısınız,
 • Gebeliğinizin 7. ayında; en fazla 2 kilo almalısınız,
 • Gebeliğinizin 8. ayında; en fazla 2 kilo almalısınız,
 • Gebeliğinizin 9. ayında; en fazla 2 kilo almalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here