Güzellik Ve Estetik

1
196
guzellik-ve-estetik

Güzellik Ve Estetik , ister kadın ister erkek olsun her birey için önemli bir konudur. Bu konu insanın var olduğu günden bu güne önemini daha da arttırarak muhafaza etmektedir. Güzellik denildiğinde akla estetik gelmektedir. Çünkü estetik ve güzellik bir birini tamamlayan iki kavramı oluşturmaktadır. Güzel görünmek ve estetik bir yapıya kavuşmak isteyenler için günümüzde pek çok alternatif bulunmaktadır.

Teknolojinin de gelişmesiyle güzellik ve estetik alternatifleri hızlı bir çeşitlilik göstermeye devam etmektedir. Estetik konusunda başarılı sonuçlara imza atan pek çok güzellik ve estetik salonu bulunmaktadır.

Güzellik Ve Estetik Nedir?

Güzellik ve estetik denildiğinde pek çok insanın aklına, Güzellik Ve Estetik Nedir? Sorusu gelmektedir. Bu soru sorulduğunda bir cümlede cevap verilmesi pek de kolay değildir. Çünkü güzellik ve estetik kendi içinde narinlik ve zarafeti de barındırır. Pek çok kadının mükemmel görünmek istediği bir çağda, esas belirleyici olan bunlardır. İlk bakışta başkaları tarafından güzel bulunmak, kadınlar için çok önemli duygudur.

Özellikle günümüzde güzellik ve estetik hem kadınlar hem de erkekler için önemli bir unsura dönüşmüştür. Bu konuda gelişen teknolojiyle birlikte insanlara hizmet veren pek çok güzellik salonu faaliyet göstermektedir. Bu güzellik salonları gelişen teknolojilerin kendilerine sunduğu tüm imkanları tüketicilerin hizmetine sunmaktadır. Bu imkanlar sayesinde kadın olsun erkek olsun arzu ettiği güzelliğe ve zarafete kavuşma imkanı bulmaktadır.

Neden Konusunda Uzman Güzellik Ve Estetik Salonlarından Yardım Alınmalı?

Güzellik her bir insanın arzu ettiği bir durumdur. Her insan güzel görünmeyi arzu eder. Bu insan için adeta su içmek gibi bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak pek çok insan güzelleşmek isterken; büyük bir hayal kırıklığıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Çünkü güzellik ve estetik, konusunda deneyim ve uzmanlık ister. Bunun için, alanında önemli başarılara imza atan yerleri tercih etmek çok mühimdir.

Güzellik ve estetik alanında uzmanlığı olmayan merdiven altı kurumlardan uzak durulması önemlidir. Aksi taktirde hem maddi olarak büyük kayıplar yaşar hem de mevcut güzelliğinizi arar hale gelebilirsiniz. Bu gibi olumsuzluklardan uzak bir şekilde arzu ettiğiniz güzellik/estetiğe kavuşmak için uzmanından hizmet almalısınız.

Güzellik Ve Estetik Konusu Önemlidir

Her insan için önemli bir konu olan güzellik ve estetik uzmanlık ve deneyim ister. Bilinçsizce gerçekleştirilen girişimler kişilere büyük zararlar verebilir. Bu konuyla alakalı olarak dikkate alınması gereken önemli hususların varlığı söz konusudur. Güzellik ve estetik denildiğinde akla pek çok unsur gelmektedir. Esasında güzellik ve estetik aynı şey değil bir birini tamamlayan bir kavramdır.

Güzellik, bireyin kendisini, kendi bedeni içerisinde rahat ve mutlu hissetmesi olarak tabir edilebilir. Estetik ise, bireyi rahatsız eden fiziksel kusurları düzeltmeyi amaçlamaktadır. Estetikte hedef, bireyin bedeni, yüzü ve kişiliğiyle uyumlu bir görünüm ortaya çıkarmaktır. Abartılı olarak yapılan işlemler ise son derece itici sonuçlar verir. Ancak yerinde yapılan estetik operasyon daha güzel ve doğal bir görüntü yaratır. En başarılı sonuç ortaya koyan estetik ise, hiç bir şekilde anlaşılmayan estetiktir.

Estetik kendi içinde iki farklı uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar; cerrahi estetik ve cerrahi olmayan estetiktir.

Cerrahi Estetik

 • Vücut Şekillendirme
 • Meme Estetiği
 • Yüz Estetiği
 • Burun Estetiği
 • Erkek Estetik Ve Onarım cerrahisi olarak çeşitlenmektedir.

Cerrahi Olmayan Estetik

 • Botoks Uygulamaları
 • Epilasyon Uygulamaları
 • Dolgu Uygulamaları
 • Selület Lift gibi uygulamalar, cerrahi olmayan estetik uygulamalarıdır.

Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Botoks esasında yalnızca estetik amaçlı olarak yapılmamaktadır. Bu uygulamada amaç daha çok yüzdeki kırışıklıkları gidermektir. Ancak son zamanlarda koltukaltı terlemeleri için de uygulanan bir yöntem olarak kullanılmaya başlamıştır. Botoks tedavisi; makat çatlağı gibi fizik tedavilerinde de artık başvurulan bir yöntem olma özelliği taşımaktadır.

Botoks uygulaması, sinirlere uygulanan bir tedavi yöntemi olma özelliği barındırmaktadır. Bu sayede sinirler vasıtasıyla uyarılan kaslar arasında gerçekleşen iletimi geçici bir süreliğine durdurmaktadır. Botoks hangi bölgeye uygulanıyor ise yalnızca o bölgede etki yaratmaktadır. Bu uygulamanın, vücudun diğer kas yapısına herhangi bir etkisi bulunmuyor. Botoks uygulaması gerçekleştirildikten 48 ile 72 saat süre içerisinde etkisini göstermeye başlamaktadır. Sonrasında ise 10-14 gün içerisinde uygulanan ilaç, büyük oranda etkisini göstermektedir. Kırışıklık tedavisi olarak gerçekleştirilen uygulamalarda ortaya konan etki 4.5-6 ay kadar sürebilmektedir.

Botoks uygulamasının tekrarlanması halinde ise bu süre 8-10 aya kadar uzayabilmektedir. Koltukaltı tedavilerinde gerçekleştirilen ilk uygulamanın sonrasında, terleme sorunu 10-12 ay süre içerisinde düzene girmektedir. Uygulamanın tekrarlanması durumunda ise bu etki 16-18 aya kadar uzayabilmektedir.

Düzenli bir şekilde Botoks uygulaması yaptıran bireylerde, kırışıklıkları oluşturan kaslarda bir zayıflama ortaya çıkar. Böylelikle zaman geçtikçe botoks uygulamasının etki süresinin uzamasını sağlar.Netice olarak da iki uygulama arasında süre de uzar. Botoks uygulamasının terk edilmesi durumunda kırışıklıklarda herhangi bir ilerleme gerçekleşmez. Bunun nedeni, mimik kaslarda bir zayıflama meydana gelmiş olmasından dolayı kırışıklıkların azalmasıdır.

Hangi Durumlarda Botoks Uygulanmaz?

Botoks sinir sistemine etki eden bir tedavi yöntemi olma özelliği taşır. Bu nedenle de sinir-kas hastalığı olan bireylere, hamilelere ve emziren annelere botoks yapılmaz. Her sağlık uygulamasında olduğu gibi bu uygulamada dayan etkiler söz konusu olabilmektedir. Botoks yapılmasının ardından kısa bir süreliğine uygulama gerçekleştirilen bölgelerde kızarıklık ve kabarıklık oluşabilir. Anca bunlar geçici yan etkiler olmaktadır ve 24-48 saat arasında etkisini kaybetmektedir. Kimi hastalarda geçici süreliğine de olsa şişlik ya da morarma gibi etkiler ortaya çıkabilir.

Lazer Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Güzellik ve estetik adına gerçekleştirilen uygulamalardan biri de hiç şüphesiz Lazer epilasyon dur. Bu nedenle Lazer epilasyon hakkında merak edilen pek çok konu varlık göstermektedir. Öncelikle Lazer Epilasyon uygulaması yapılacak olan bölge temizlenmektedir. Sonrasında bu bölgedeki kıllar kısaltılarak lazerle taranır. Bölgeye uygulanan Lazer enerjisi deriden geçerek kıl kökündeki pigment tarafından emilir. Saniyeden daha kısa olan bir süre içinde tedavi edilen kıl kökleri etkisiz hale gelmektedir.

Uygulama yapılan bölgenin genişliğine bağlı olarak epilasyonun süresi farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca, lazer epilasyon sonrasında tüyler yapılan işleme bağlı olarak 2-3 gün içerisinde kendiliğinden dökülmektedir.

Lazer epilasyon uygulaması, diğer ağda, jilet gibi geleneksel yöntemlere kıyasla daha etkili sonuç ortaya koymaktadır. Lazer epilasyon, diğer yöntemlere göre çok daha kısa sürmekte ve kalıcı olmasıyla daha kullanışlı olmaktadır.

Önemli bir güzellik ve estetik uygulaması olan Lazer epilasyon, kurallara uygun olarak steril koşullarda yapılmalıdır. Öncelikle kullanılan lazer cihazı ve epilasyon yapılacak ortamın temiz olması çok önemlidir. Her insanın kıl ve ten tipi farklı olduğu için her tipe göre uygun olan lazer cihazları mevcuttur. Uygulamanın, güvenli ve etkin şekilde yapılması için kıl tipi, kıl rengi doğru belirlenmelidir. Bununla birlikte cilt rengi, cilt tipi, kıl yoğunluğuna göre değerlerin doğru belirlenmesi gerekiyor.

Her Mevsimde Lazer Epilasyon Uygulanabilir Mi?

Lazer epilasyon, her mevsim güneşten koruyan kremlerin düzenli olarak kullanılması koşuluyla uygulanabilir. Ancak kimi hastalar için yaz mevsiminin özelliğine göre lazer epilasyon riskli olabilmektedir.

Tüylerden Tamamen Kurtulmak İçin Kaç Seans Gerekiyor?

Cildin rengine, kılların rengine, kıl yoğunluğuna göre lazer epilasyon seansı kişiden kişiye değişmektedir. Bununla birlikte bölgesinin hava şartlarına göre 1- 2 ay aralıklarla vücut için 6-10 seans öngörülmektedir. Yüz için ise 10-12 seans önerilmektedir. Ancak uygulama gerçekleştirilecek kıllar, açık renkli ve çok ince ise lazer epilasyon etkisiz kalacaktır.

Herkese Lazer Epilasyon Uygulanabilir Mi?

Lazer epilasyon uygulaması; ergenlik dönemine geçip adet olmaya başlanıldığı dönemden itibaren her yaşa yapılabilmektedir. Bunun nedeni bu dönemlerde hormonlardan dolayı tüylerin gelişiminin tamamlanmış olmasıdır. Ancak Lazer epilasyon, tamamen beyaz tüylere sahip kişilere uygulanamamaktadır. Bununla birlikte Lazer epilasyon uygulanamayan kişiler şunlardır;

 • Gebelere,
 • Kalp pili olan hastalara
 • Sedef gibi cilt ve deri hastalıkları olanlara,
 • Ağızdan alınan sivilce ilacı kullananlara,
 • Sara diğer adıyla epilepsi hastalarına uygulanamamaktadır.

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Lazer epilasyon uygulaması sonrası, ciltte hafif kızarıklık, ödem ve ya su toplaması oluşması normaldir. Uygulama sonrası cilt güneşten bir ay süreyle korunmalıdır. Güneşe çıkılacak olması halinde yüksek faktörlü güneş koruyucusu kullanılması son derece önemlidir. Lazer uygulaması gerçekleştirilen bölge, nemlendirici krem sürülerek nemlendirilmelidir.

Uygulamadan sonra, 1 gün içinde işlem yapılan bölgeye sıcak su temas etmemesi gerekmektedir. Dayanılamayacak düzeyde ağrı ve ya şişme olması halinde yumuşak beze sarılı buz uygulaması yapılmalıdır. Uygulamanın yapıldığı bölgeye 1 gün boyunca fondöten ya da allık gibi cildi kapatan ürünler sürülmemelidir. Kabuklanma olması durumunda ise el ile dokunulması gerekir. Bölgeye nazik davranılması son derece yararlı olacaktır.

Estetik Dolgu Uygulamalarından Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, bireyin dudaklarında hem daha doğal hem de daha hacimli bir görünüm meydana getirmektedir. Bunun beraberinde hyalüronik asit içerikli dolguların sayesinde dudaklar daha nemli bir hale gelir.

Dudak Dolgusunun Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Son dönemlerde dudak dolgusu mersin, adından çok fazla söz ettirdiği için ilgi çekmektedir. Dudak dolgusu, şekilsiz dudaklara sahip olan bireylerde, dudağa şekil verme maksadıyla uygulanabilir. İnce dudakların da dolgun hale getirilmesinin sağlanması için kullanılabilir. Dudak çizgilerinin belirginleştirilmesinin sağlanması için idealdir. Dudak kenarında oluşan sarkmaların giderilmesi gibi hallerde kullanımı uygundur.

Dudak Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Dudaklar, vücudun en hassas bölgelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle de dudaklarda gerçekleştirilen herhangi bir işlem ağrı ya da acı verebilir. Bunu önüne geçilmesi için de dudak dolgusu uygulamasına başlanırken anestezik bir krem yardımıyla dudaklar uyuşturulur. Uyuşma işlemi ise 15-20 dakikalık sürenin sonrasında tamamlanmış olur.

Uyuşturma işleminden sonra ise dolgu maddesi ince uçlara sahip enjektör yardımıyla dudaklara aktarılır. İşlem 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Bu uygulamanın etkileri de hemen gözlemlenebilir niteliktedir.

Dudak Dolgusunun Etki Süresi Ne Kadardır?

Dudak dolgusu uygulaması ömür boyu kalıcı nitelikte değildir. Çünkü dudakta kullanılan dolgu maddesi, dudak tarafından emildiği için zamanla yok olmaktadır. Bundan dolayı dudak dolgusu işlemi yaptıran kişilerde 6-12 aylık bir kalıcılık olmaktadır. Bu süre ise, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Dolgunun etkisi geçtiğinde isteyenler tekrar bu işlemi uygulatabilme imkanına sahiptirler.

Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Dudak dolgusu uygulaması; 18 yaşından itibaren her kadın ve erkeğe uygulanabilir. Fakat bu hususta dikkat edilmesi gereken bir unsur bulunmaktadır. Uygulamanın deneyimli bir doktor tarafından yapılmasıdır. Bu konuda uzman olmayan doktorlar, kişilerde kalıcı hasara sebep olabilecek sonuçlara neden olabilmektedir.

Bu nedenle de dudak dolgusu yaptırılmadan önce doktorun iyi seçilmesi gerekmektedir. Bunun beraberinde ince dudakları olan kişilerin, dudaklarına şekil ya da hacim kazandırmak isteyenler dudak dolgusu yaptırabilir.

Dudak Dolgusu Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolgu uygulamasının gerçekleştirildiği gün kişinin, dudağına ruj ve nemlendirici gibi ürünleri sürmemesi önerilmektedir. Bunun beraberinde uygulamadan sonra yaklaşık 2 saat boyunca yemek yenmemesi gerekir. İşlem sonrasında dudaklarda şişkinlik, ağrı ya da acı olabilir. Fakat bunlar çok normaldir ve 2-3 gün içerisinde tamamen geçmektedir.


1 YORUM

 1. Dudak dolgusu yaptırmayı düşünüyorum. Fakat bazı tereddütlerim vardı. Çevremdeki insanların deneyimleri ve okuduklarım sonucu çok kötü sonuçlar elde edenler olmuş. Açıkçası çok çekindiğim bir konu. Fakat yazıyı okuyunca biraz korkumu yendim. Peki bu konu ile ilgili önerebileceğiniz uzman isimler var mıdır ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here