Güvence Hesabı Nedir ?

0
90
guvence-hesabi-nedir

Güvence Hesabı Nedir ?| Araç sahiplerini ilgilendiren güvence hesabı nedir, neden ihtiyaç duyulmaktadır konusunda bilinmesi gereken başlıkları sıralıyoruz.

İsim olarak çok bilinmese de güvence hesabı yapılması araçlar için önem arz etmektedir. Güvence hesabı nedir? şeklinde sorulara bakılacak olur ise sürücülerin mağduriyetini ortadan kaldırma açısından yapılması gerekmektedir.

Sigortası olmayan ya da kimliği tespit edilemeyen bir araç ile kaza yapıldığı takdirde kişide meydana gelen fiziki zararlar bu hesap tarafından oluşmuş olan fon tarafından karşılanmaktadır. Zorunlu sigortalardan farklı olarak güvence hesabı, kişinin kaza sonucunda uğramış olduğu yaralanma ya da ölüm gibi sonuçlarda ortaya çıkmaktadır.

Kaza Sonucu Tazminat Ödemesi

Kaza sonucunda yaralanma olmuş ise kişiye bunun karşılığında bu hesap üzerinden sakat kalma tazminatı verilmektedir. Eğer olay ölüm ile sonuçlanmış ise ölen kişinin yakınlarına bu tazminat verilmektedir.

Kaza sonucunda kişinin uğramış olduğu bedensel zarardan başka şekillerde de güvence hesabının karşıladığı şekiller bulunmaktadır. İlk başta sigortalı kaza yapanın belirlenmediği durumlarda güvence hesabı zararları karşılamaktadır.

Güvence hesabı nedir,  Ne Zaman Temin Edilir?

Sigorta şirketlerinde finansal noktada meydana gelen zafiyetler neticesinde kazazedenin zararları temin edilmektedir. Burada güvence hesabı kişinin sadece bedensel zararlarını karşılamaktadır. Çalıntı ya da bir şekilde alı koyulmuş bir aracın girmiş olduğu kaza sonucunda meydana gelen kazaların bedensel zararını karşılamaktadır.

Kara yolları üzerinde kaza yapan her aracın yaptığı kaza sonucundaki bedensel zarar güvence hesabı fonundan karşılanmaktadır. Sigorta poliçelerinde belirtilen şartlar dâhilinde bu ödemeler gerçekleşmektedir.

Güvence Hesabı Almak İçin Gerekli Olanlar

Kaza sonucunda kişi uğradığı zarara göre güvence hesabına başvurması için farklı şartlar yer almaktadır. Ölüm halinde ise bu işlemler ölen kişinin birinci derece herhangi bir yakını tarafından yerine getirilmektedir.

Ölüm halinde ve yaralanmalarda en başta kaza tespit tutanağı istenmektedir. Mahkemeye intikal eden olayın sonucuna dair mahkeme kararının olması da gerekmektedir. Ölen kişinin ölüm belgesi ve mesleği ile gelir tespit durumu da istenmektedir.

Güvence Hesabı Nedir, Yaralanma Durumunda Ne Olur?

Yaralanma da ise oluşan sakatlığa dair hastane raporu ve kişi üzerinde zarar oranı istenmektedir. Bu belgelerin aslı ya da resimli fotokopisi olması gerekmektedir. Bunların haricinde bazı durumlar neticesinde:

  • Arabanın Kullanılamaz Raporu
  • Eksper Raporu
  • Poliçe Durumu
  • Hasar Bedeli

duruma göre istenebilmektedir. Güvence hesabı nedir sorusunun en net cevabı zorunlu sigortadan sonra en önemli sigorta türü olduğudur.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here