Güneş Sistemi Nasıl Sonlanacak ?

0
178
gunes-sistemi-nasil-sonlanacak

Güneş Sistemi Nasıl Sonlanacak ?| Güneş sistemindeki en büyük ağırlıkta olan cisim, sistemin merkezinde yer alan Güneştir. Güneş bize hayat veren en büyük yıldızdır. Diğer yıldızlardan çokta farklı yönü olmayan Güneş bize daha yakın olması sebebiyle sıcaklık veriyor ve sarı tonları renginde görülmektedir. Güneşin şuan itibariyle 4,5 milyar yıl yaşında olup ömrünün yarısında olduğu bilinmektedir. Güneş ısınma enerjisini atom çekirdeklerinin birleşmesi ile oluşan ve bu sırada ortaya çıkan ısı enerjisi ile üretmektedir. Kuyruklu yıldızlar, gök taşları, tüm uydular kısacası tüm gezegenler Güneş’e bağlıdır.

Bu sebepten ötürü gelecekte Güneşte meydana gelecek değişiklikler kendi sonunu getirip getirmeyeceği belli olacaktır. Ancak yapılan araştırmalara göre Güneş’in belirli bir zaman sonra küçüleceğini ve beyaz bir nokta kadar kalacağını öngörmektedirler. Güneş hidrojen atomlarını helyum atomlarına çevirerek enerji üretimi sağlamaktadır. Hidrojen miktarı gün geçtikçe azalmaya devam etmektedir. Ayrıca çekirdeğin tepki sürecinde saniyede bir 400 milyon ton madde enerjiye dönüşmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu bu dönüşme sürecinin 5.5 milyar yıl daha süreceği söylenmektedir.

Güneş Sisteminin Sonlanması Ve Sonrasında Olacak Gelişmeler

Hidrojenin tükenmesi Güneş sistemi için çok zararlı bir meseledir. Hidrojen tükendiği zaman Güneş kırmızı ve devasa büyüklükte bir boyut alıp şişmiş bir şekilde olacağı söylenmektedir. Güneş’in bu büyüklüğü Dünya’nın büyüklüğünden çok fazla olacağı bilinmektedir. Hidrojen tamamen tükendiği andan itibaren helyum Güneş tarafından kullanılacaktır. Bu olay Güneş’in küçülme yapmasına ve şişmesine işaret etmektedir. Şişmeler ve küçülmeler Güneş yaşamının son evresine kadar sürecektir. Güneş yaklaşık 3 milyar yıl sonra genişlemeye ve şişmeye başlayarak önce Merkür’ü hapis ederek buharlaştıracaktır. Daha sonra ise Venüs gezegenini buharlaştırarak Dünya üzerinde aynı etkileri sunacaktır. Mars gezegenini de buharlaştırarak kırmızı bir dev haline dönüşecek olan Güneş kendi üstüne çökmeye başlayarak içerdiği maddeleri uzaya bırakarak yok olacaktır.

Güneşin son evresindeki hacim boyutu ise Dünya kadar olacağı hatta biraz geçebileceği bilinmektedir. Çok küçük beyaz nokta kadar kalacak olan Güneş belirli zaman sonra soğumaya başlayıp yok olması beklenmektedir. Yani Güneş sistemi sonlandığı zaman Dünyamız da başta olmak üzere bütün gezegenler buharlaşarak kaybolacak ve yaşamda son bulacaktır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here