Güneş Gözeleri Nasıl Çalışır ?

0
98
gunes-gozeleri-nasil-calisir

Güneş Gözeleri Nasıl Çalışır ?| Işık enerjisini dönüştürerek elektrik enerjisi elde edilmesini sağlayan Güneş gözelerinin çalışma süreci içerisinde belirli süreçler barındırmaktadır. Güneş ışığında bulunan fotonlar ilk aşamada, Güneş gözelerinin içerisinde bulunan yarı iletken birtakım malzemeler yardımıyla emilir.

Güneş Gözeleri Güneş Enerjisini Nasıl Elektrik Enerjisine Dönüştürür

Fotonlar aracılığıyla devreye giren elektronlar ya başka bir elektron ile iletişim kurana kadar Güneş gözesi içerisinde yol kat ederek elektrik akımı meydana getirir ya da doğrudan ortaya ısı enerjisi açığa çıkarır. Birçok Güneş gözesinin birleştirilerek aynı anda kullanılmasıyla oluşturulan cihazlar yardımıyla günlük hayat içerisinde kullanılabilecek kuvvette bir elektrik akımı miktarı elde edilebilmektedir. Güneş gözeleri kullanılarak üretilen elektrik enerjisi dalgalı akım türüne de dönüştürülebilmektedir.

Son yıllarda kullanım alanı giderek yaygınlaşan Güneş gözeleri yardımıyla elektrik üretebilme kapasitesi 1839 yılında keşfedilmiştir. Fransız fizikçi olan Edmond Beckerel, 1839 yılında yaptığı deneyler ile fotovoltaik olaylar gözlemlemiştir. Bu bağlamda ilk Güneş gözesi ise 1873 senesinde geliştirilmiştir. Charles Fritts’in geliştirdiği, ince bir altın tabakasıyla kaplı yarı iletken bir selenyum plakadan oluşan cihaz yalnızca yüzde 1 verimlilikte çalışmaktaydı. Daha yüksek verimlilikte gerçekten insan ihtiyaçlarına cevap verir nitelik taşıyan ilk Güneş gözesi ise 1954 senesinde Bell Laboratuvarı’nda Gerald Pearson, Daryl Chapin ve Calvin Souther Fuller tarafından geliştirilmiştir.

Güneş Gözelerinin Günlük Hayatta Kullanım Alanları Nelerdir?

Giderek gelişen teknoloji yardımıyla artık günlük hayatta birçok alanda enerji üretmek amacıyla Güneş gözelerinden faydalanılmaktadır. Özellikle de elektrik hatlarının ulaşamadığı Dünya’nın etrafında bulunan uydularda ve uzay araçlarında bir enerji kaynağı olarak Güneş gözelerinin ürettiği elektrik enerjisinden yararlanılmaktadır. Güneş gözeleri, barındırdıkları yarı iletken malzemenin türüne göre adlandırılmaktadır. Bu malzemeler ise gözenin üzerine düşen Güneş ışınlarını en verimli şekilde soğurmak amacıyla tasarlanmaktadır.

Yeryüzünde yararlanılmak amacıyla tasarlanmış Güneş gözeleri ile uzayda kullanılmak amacıyla tasarlanan Güneş gözeleri arasında belirli farklar bulunmaktadır. Bunun sebebi uzay ortamının aksine, Dünya’nın etrafını saran atmosferin Güneş ışınlarının bir bölümünü filtre etmesidir. Son araştırmalar ile geliştirilen yöntemlerle birlikte, Güneş gözelerinin üretim maliyetleri giderek azalırken, gözelerden elde edilen enerji verimliliği artmıştır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here