Gözlerin Çevresindeki Koyu Renk Halkalar Neden Oluşur ?

0
728
gozlerin-cevresindeki-koyu-renk-halkalar-neden-olusur

Gözlerin Çevresindeki Koyu Renk Halkalar Neden Oluşur ?| Yüzün güzel gözükmesinde etken, bakışın güzel olmasına bağlı olmaktadır. Yorgunluk, stres ve yaşla da bağlantılı olarak göz çevresinde hiç de istenilmeyen bir görüntü oluşabilmektedir. Piyasada gözaltında oluşan lekelere, oluşan halkalara iyi geldiği söylenen çeşitli ürünler satılmaktadır. Fakat bu gibi durumların oluşma sebebini öğrenmeden bu ilaçları kullanmak fayda yerine zarar verebilmektedir.

Göz Halkası Çeşitleri

Farklı sebeplerden dolayı oluşan 4 ayrı tipte göz çevresinde oluşan halka tipi bulunmaktadır. Aynanın karşısında bile bakıldığı zaman renklerine kadar tam anlamıyla görüntüsünün nasıl olduğu seçilmektedir. Eğer gözaltında kahverengi, siyah renkli bir halka ya da lekelenme oluşmuşsa bu genetik özelliklere bağlı olarak meydana gelmiş bulunmaktadır.

Mavimsi mor renkli halkalar mevcut ise bu da uyku azlığından kaynaklı yorgunluk sonucunda oluşmaktadır. Koyu mor renkli halkalar da olmaktadır. Kırmızı renkte bir halka ya da leke var ise cildin incelmesi sonucunda meydana gelen bir çeşit olmaktadır. Yaşlanmaya bağlı da halka, torbalanma veya lekeler oluşmaktadır.

Renklere Göre Göz Halkaları

Kahverengi ya da siyah renkli halkalar mevcut ise, güneşten gelen zararlı ışınların etkisiyle meydana gelmiş olma ihtimali bulunmaktadır. Güneşli havalarda dışarıya çıkarken göz kreminin mutlaka kullanılması gerekmektedir. Yoksa ağır sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

Koyu mor renkli halkalar ise, gözaltında yağ keseciklerindeki hacimde meydana gelen boşluk sonucu halkalar veya torbalar oluşmaktadır. Herhangi bir krem ya da losyon ile tedavi imkanı bulunmamaktadır. Estetik müdahale yapılmak suretiyle boşalan yağ kesecikleri doldurulmaktadır.

Kırmızı renkli halkalar mevcut ise, buna sebep genetiğe bağlı yaşlanma sorunu olmaktadır. Göz altında görünen torbalar aslında kan damarlarıdır. Cildin yaşlanması ile ince ve nazik hale gelmesi sebebiyle belirginleşerek açık bir şekilde görülmektedir. Bunun tedavisi için belirli yerlerde ve eczanelerde satılan göz kremleri yeterli gelmektedir.

Mavimsi mor renkli halkalar mevcut ise, yaşam tarzıyla ilgili olmaktadır. Uyku sorunu, iklim şartları, yorgunluk, sigara bağımlılığı gibi sıkıntılar neticesinde meydana gelmiş olmaktadır. Bireyin kendi hataları neticesinde meydana geldiği tedavisi bulunmaktadır. Kafein içerikli göz kremleri o bölgeye uygulandığında tedavi açısından iyi gelmektedir. Koruyucu set görevi üstlenmiş olmaktadırlar.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here