Gökyüzünde Gördüğümüz Yıldızlar Neden Mevsime Göre Değişiyor ?

0
136
gokyuzunde-gordugumuz-yildizlar-neden-mevsime-gore-degisiyor

Gökyüzünde Gördüğümüz Yıldızlar Neden Mevsime Göre Değişiyor ?| Gökyüzünde gördüğümüz yıldızların her zaman aynı haliyle görünmediğini fark ederiz. Bu değişimler özellikle mevsimlere göre şekillenmektedir. Yani yaz aylarında sürekli gökyüzünde dikkatimizi çeken bir yıldızı, kışın göremeyebiliriz. Bu son derece normal bir durumdur ve bilimsel bir açıklamaya sahiptir. Çünkü yıldızların gökyüzündeki konumlarının zaman zaman değişmesinin bazı nedenleri vardır.

Yıldızların Konumları Neden Değişir?

Yıldızların konumlarının değişmesinin iki temel açıklaması bulunmaktadır. Bunlardan ilki, dünyanın kendi etrafında dönmesidir. Ancak dünya, bilindiği üzere yalnızca kendi ekseni etrafında değil, güneşin etrafında da dönmektedir. İşte yıldızların sürekli olarak konumlarının değişmesinin iki temel sebebi dünyanın bu iki türlü dönüşüdür.

Dünyanın kendi ekseni etrafında hareket etmesiyle, geceleri gördüğümüz yıldızların yerleri sürekli değişir. Ancak dünyanın güneş etrafındaki hareketini sonucu olarak da mevsimler oluşur ve bazı mevsimlerde bazı yıldızların görünmemesinin sebebi, bununla açıklanır. Bu durumu bir örnek ile açıklama gerekirse, kış aylarında gökyüzünde birçoğumuzun dikkatini çeken yan yana dizilmiş üç yıldızdan oluşan bir takım yıldız vardır.

Bu yıldız Avcı takım Yıldızı olarak adlandırılmaktadır. Fakat bu yıldızı yaz aylarında görmek mümkün değildir. Çünkü yıldızın konumu, kış aylarında kuzey yarım küredir. Fakat yaz aylarında bu yıldızın konumu, güney yarım küreye doğru değişir. Dolayısıyla yaz aylarında kuzey yarım kürede yaşayan kimseler bu yıldızı göremezken, güney yarım kürede yaşayanlar tarafından bu takım yıldız görülebilir. Bunun sebebi, dünyanın güneş çevresindeki hareketidir.

Dünyanın Hareketlerinin Sonuçları

Dünyanın kendi ekseni ve güneşin etrafındaki dönüşünün bazı sonuçları bulunmaktadır. Yıldızların sürekli olarak aynı yerde görünmemesi de bu hareketlerin doğal sonuçları arasındadır. Gökyüzünde gördüğümüz yıldızlar, yıldız günü olarak adlandırılan bir sürede yani, 23 saat 56 dakikada bir konumlarına dönerler. Ancak bu konum, dünyanın hareketi sayesinde sabit değil gibi görünür.

Geceleri gökyüzüne dikkatli bakıldığında, bir yıldızın on dakika önce bulunduğu yerde olmadığını fark edebiliriz. Çünkü o sırada dünya, hareketine devam etmektedir. Bu, dünyanın hareketinin kısa süreli sonuçları arasında yer alır. Ancak uzun süreli sonuçlar ile yaşanan mevsim değişimlerinde bazı yıldızların tamamen ortadan kayboldukları ve mevsimlere göre izlendikleri ortaya çıkar.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here