FLORANSA GEZİ NOTLARI

0
1424

FLORANSA GEZİ NOTLARI| FLORANSA GEZİ NOTLARI ; İtalya’nın Toskana bölgesinde bulunan güzide şehri Floransa’ya Amerigo Vespucci Havalimanı’nda inip otobüs, taksi ya da havaalanı transfer seçeneklerinden birini kullanıp ulaşabilir ya da bizim gibi önce hava yoluyla Venedik’e gidip oradan tren yoluyla şehre geçebilirsiniz. Biz bu yolu tercih ettik ve İtalya’nın bizce en güzel şehri olan Floransa’ya, “italo” hattı üzerinden trenle Venedik üzerinden geldik. İtalya gezimizin Venedik’ten sonra ve Roma’dan önceki ikinci durağı olan Floransa kesinlikle İtalya’ya giden herkesin mutlaka görmesi gereken yegane şehir.

FLORANSA GEZİ NOTLARI, Trenle Venedik Floransa arası 2 saat 5 dakika sürüyor. Bilet , fiyatları 19 ila 30 Euro arasında değişiyor. Venedik bambaşka bir gezi yazısı konusu olmakla birlikte tamamen şahsi fikrimce, bir günde gezilebilecek bir şehir olduğundan ve de Venedik üzerinden Floransa’ya da ulaşım çok kolay ve hızlı olduğundan sizde bu yolu seçebilirsiniz.

Klişe tabirle tam anlamıyla bir “açık hava müzesi” olan Floransa, aşağıda saydığımız yerlerin hiçbirini görmeseniz dahi sadece sokaklarında gezerek, sanata, mimariye ve tasarıma doyacağınız mükemmel bir lokasyon. Siz yine de Floransa’da mutlaka ve mutlaka görmeniz gereken yerler için okumaya devam edin.

FLORANSA GEZİ NOTLARI

KATEDRALİ

Floransa’nın en önemli iki yapısından biri olan Duomo Katedrali’ni mutlaka gezi listenizin en başına koymalısınız. Hiçbir açıdan tam olarak fotoğraflayamayacağınız genişlikte olan bu katedral, Floransa’nın en meşhur yapısı ve gezinizde Duomo’yu bizce mutlaka ilk sıraya almalısınız. Dışarıdan katedralin ihtişamını iyice içinize çektikten ve uzun bir süre bekledikten sonra içeriye girecek ve tam anlamıyla büyüleneceksiniz.   Eğer yukarı tırmanacak kadar enerjiniz ve sabrınız yoksa ya da benim gibi çok huysuz bir insanla yolculuk ediyorsanız, katedralin içini gezdikten sonra Duomo’yu karşınıza alarak kahve ya da biranızı yudumlayarak hiçbir fotoğrafın hakkını veremeyeceği bu muhteşem yapıtı geniş açıdan doya doya izleyebilirsiniz.

Not: Kapalı alan korkusu olanlara yukarı çıkmaları tavsiye edilmez. Çünkü kendinizi kötü hissederseniz o müthiş yaya trafiğinde, birbirini bekleyen iki şerit halindeki insanlar arasından slalom yaparak dışarı çıkmanız iyi bir tahminle yaklaşık 15 dakikanızı alacaktır.

Duomo demişken, İtalya’da pub kültürü olmasa da istisnai olarak ve tamamen tesadüfen karşımıza çıkan, Duomo’nun hemen yanında bulunan irish pub’a özellikle akşamları uğramanızı tavsiye ederiz. Miniminnacık bir yer olan bu mini irish pub, genellikle dışarıda enfes Duomo manzarası eşliğinde ayak üstü içki içilen bir yer. Burada Floransa’da okuyan yabancı sanat öğrencileriyle ve çeşitli ülkelerden çalışmak için gelen dünya vatandaşları ile kaynaşabilirsiniz. En azından biz bulunduğumuz süre içerisinde barmenden başka bir İtalyan vatandaşına rastlamadık.

 ESKİ KÖPRÜSÜ

İtalyanca eski köprü anlamına gelen “Ponte Vecchio” ilk olarak 966 yılında yapılmış, 1345 yılında sel baskını sonucu yıkılmış ve aynı yıl tekrardan inşa edilmiştir. 13. Yüzyıldan beri üzerinde sağlı sollu dükkanlar bulunan köprü, kasapların ve tabakhanelerin yaydığı koku sebebiyle yasaklandığı 1593 tarihinden itibaren mücevher dükkanları tarafından doldurulmuştur. Ponte Vecchio’nun, Almanların İkinci Dünya Savaşı sırasında kaçarken yıkmadığı bölgedeki tek köprü olduğunu da buraya not edelim.

100 metrelik, sağlı sollu dükkanların bulunduğu, eşsiz bir mimariye sahip olan bir köprü olan Ponte Vecchio’yu Floransa’yı terk etmeden mutlaka görmelisiniz.

UFFIZI GALERİSİ

Uffizi, dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir. Bu ünlü müzede; Botticelli’nin, Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Raffaello’nun eserlerini bulabilirsiniz. Bunlardan belki de en ünlüsü Botticelli’nin ‘Venüs’ün Doğuşu’ adlı eseri. İçeride ve dışarıda bulabileceğiniz sayısız önemli eserin yanısıra Uffizi’nin dışında ücretsiz sokak konserleri düzenleniyor. Bu sokak konserlerini aramanıza ya da araştırmanıza gerek yok, her an bir tanesiyle karşılaşabilirsiniz. En yakın kafeden kahvenizi alın ve klasik müzik eşliğinde ambiyansın tadını çıkarın.

FLORANSA GEZİ NOTLARI

AKADEMİ GALERİ

FLORANSA GEZİ NOTLARI, Sayısız birçok önemli sanat eserinin yanı sıra, dünyanın belki de en meşhur heykeli olan, Michalengelo’nun ünlü Davut heykelinin bulunduğu Accademia Galerisi’ne Floransa’da yarım gününüz bile olsa uğramadan geçmemelisiniz.

Floransa’nın en meşhur, en çok görülmek istenen heykelini bulundurması nedeniyle dışarıda genelde çok fazla sıra olduğundan biletinizi online olarak almanızı tavsiye ederiz. Uyarmak gerekir ki, biletiniz olsa dahi, Davut heykelini görmek için yine de çok sıra beklemeyi göze almalısınız. Ancak bu 5 metre 17 santim boyundaki Rönesans şaheserini görmeden Floransa’dan ayrılırsanız, pekala Floransa’ya gitmedim de diyebilirsiniz.

CUMHURİYET PİAZZASI

Piazza De La Republica, yani Cumhuriyet Meydanı, Avrupa’nın birçok yerinde görebileceğiniz meydanlardan çok farklı olmamakla beraber, kentin diğer turistik meydanlarından daha farklı bir yer olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle diğer turistik meydanların aksine, kalabalık değil, lokal tatlar arayan, gerçek Floransa insanları ile muhatap olmak isteyenler için birebir. Ayrıca kentin en lüks meydanı olarak da tanımlanıyor. Meydanın tam göbeğinde bulunan atlı karınca özellikle akşamları ışıklandırıldıktan sonra harika bir ambiyans sağlıyor. Burada bol bol tatil fotoğrafı çekebilirsiniz.

Hard Rock Cafe’nin yanında bulunan Polonya menşeli restoran “Paszkowski” akşam yemeği için ideal. Dilerseniz akşam yemeği, dilerseniz kahve, dilerseniz kokteyl, her ihtiyacınıza hitap eden çok değişik ve her saati bambaşka bir kitlenin hakim olduğu bir restoran olduğunu söyleyebilirim. Biz akşam yemeği sonrası kokteyl için tercih ettik. Kokteyller, servis, müzik hepsi harikaydı. Ancak tatlılarıyla da bir o kadar meşhur olduğunu da buraya not edelim.  Dikkat çeken ilginç piyanosu, bir o kadar daha ilginç bahçede bulunan şeffaf langırt; Instagram severler ve blogger’lar için ideal bir nokta olma özelliğini taşıyor.  Harika canlı müziğiyle, sokaktan geçen çevre barlardan çıkan insanların yol üstünde uğrayıp dans ederek geçtiği, gerçekten görmeye değer ilginç bir restoran olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak ismi her ne kadar çağrıştırmasa da gerçek bir İtalyan deneyimi yaşamak istiyorsanız “Paszkowski”’ye muhakkak uğrayın.  Yine aynı meydanda, 1733 yılında İsviçreli bir aile tarafından beri kurulan ve 285 yıldır varlığını sürdüren Cafe Gilli’ye de bir göz atmakta fayda var.

PIAZZALE MICHELANGALO

FLORANSA GEZİ NOTLARI, Floransa manzarasının tamamına hakim, şehrin önemli yapılarını gören Piazzale Michelangelo’dan başka  Floransa gezinizi sonlandırmak için daha ideal bir nokta düşünemiyoruz. Özellikle gerçekten tadını çıkarabilmek için gezinin sonunda, şehri gezip öğrendikten ve neyin nerede olduğunu bildikten sonra gidilmesini tavsiye ediyoruz.

DA VINCI MÜZESİ

Çoğu görülmesi gereken yerler listesinde yer almasa da mutlaka ve mutlaka Da Vinci Müzesi’ni görün. Şehrin merkezinde, Duomo’ya sadece bir sokak uzaklıkta bulunan bu müzeyi gezerken Leonardo Da Vinci’nin belki de hiç bilmediğiniz yönleriyle karşılaşacak, bu kadar farklı alandaki icadı tek kişinin yapmış olabileceğine inanmakta zorlanacaksınız.

CİNK TERRE

İtalyanca “beş köy” anlamına gelen Cinque Terre, Floransa’ya gelen ve zamanı bol olan turistlerin uğrak yeri olmayı sürdürüyor. Eğer sadece hafta sonu gezisi için gelmediyseniz ve biraz vaktiniz varsa, çünkü Cinque Terre’ye Floransa’dan günü birlik geziler düzenleniyor, mutlaka bu köyleri gezip yerel şaraplardan tatmanızı tavsiye ediyoruz.

FLORANSA GEZİ NOTLARI BONUS : PITTI SARAYI VE BOBOLİ BAHÇELERİ

FLORANSA GEZİ NOTLARI, Eğer yolculuk tarihinizde hava güzelse mutlaka görmeniz gereken son bir yer olarak da Pitti Sarayı ve Boboli Bahçelerini sayabiliriz. Ponte Vecchio’yu geçtikten sonra; nehrin karşı tarafında ve yürüme mesafesinde bulunan bu saray ve güzide bahçesi eğer diğer önemli kültürel noktaları bitirdiyseniz kesinlikle görülmeye değer.

SONUÇ

Floransa kanımızca İtalya’nın kesinlikle en güzel şehri. Venedik çok ayrı bir tat, Roma fazla İstanbul, Milano çok bohem, ama Floransa kesinlikle hepsinden ayrı bir yerde. Tarihi dokusu kusursuzca korunmuş, sanata ve mimariye doyacağınız, sokaklarında gezmekten apayrı zevk alacağınız bir şehir.

Ayrı bir not olarak, Assassin’s Creed severler kendilerini evinde hissedecekler, hiçbir yeri bulmakta zorlanmayacaklardır. Zira tarihi dokusu harika bir şekilde korunan Floransa’nın şehir merkezine yıllardır çivi bile çakılmamış. Şahsi kanaatim Floransa’nın tamamını doya doya gezmek için bir aya ihtiyacınız olduğu yönünde ama bizim gibi hafta sonu gezisi olarak planlarsanız, biraz koşturarak, görmeniz gereken önemli yerleri kolayca bitirip aralarda biraz da keyif çatabilirsiniz.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here