Fillerin Hortumları Ne İşe Yarar ?

0
298
fillerin-hortumlari-ne-ise-yarar

Fillerin Hortumları Ne İşe Yarar ?| Filler karada yaşayan en büyük memeli hayvanlar olmaktadır. Günün 16 saat gibi büyük bir çoğunluğunu yemek yiyerek sürdürmektedirler. Hantal hayvanlar oldukları için yavaş yürürler ancak uzun mesafe yüzme yetenekleri de bulunmaktadır. Uzun ve sivri olan dişleri ile de besinleri taşıma ve yeri kazma işlemlerini yapmaktadırlar. Koklama ve duyma organları çok iyi gelişmiştir. Buna karşılık gözleri küçük olmaktadır. Hayvanlar alemi içerisinde en büyük beyne sahip olan hayvanlardır. Ayakta uyumaktadırlar.

Fillerin En İşlevsel Organı

Görünüş itibariyle bakıldığı zaman fillerin hortumu üst dudak ve burunun tek olarak birleşimi sonucunda meydana gelen bir organ olmaktadır. Ama işlev açısından bakıldığında filler hortumlarını her şekilde kullanmaktadırlar. Hortum sayesinde filler hem dokunma hem de koklamayı tek organda birleşmiş vaziyette burunları sayesinde yerine getirmektedir. Hortumun ucunda bulunan iki delik ise burun deliklerini oluşturmaktadır. Bu deliklerin ağızla herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Delikler, burun başlığına açılmaktadır.

Filler su içmek istediğinde suyu içine çekerek hortuma doldurmaktadır. Daha sonra hortumu kıvırmak suretiyle suyu ağzına almaktadır. Otlamak istediğinde de yine aynı şekilde hortumu yardımıyla kopardığı otları hortumunu kıvırarak ağzına alması ile olmaktadır. Filler suda uzun süre durabildikleri için su ile oynamayı sevmektedir. Üstü kirlendiğinde ya da başka bir sebepten yıkamak isterse yine hortumuna aldığı suyu üstüne serpmek yoluyla vücudunu yıkamış olmaktadır.

Gözlerinin küçüklüğü sebebiyle zayıf olmasına karşın kulakları ve burnu gözlerin aksine çok keskin şekilde olmaktadır. En ufak derecede bir rüzgar bile kendine doğru esmekteyse rüzgarın sayesinde çok uzaklardaki kokuları hissetmektedir.

Fillerin hortumlarının ucunda bulunan çıkıntıya benzer yer çok hassas olmaktadır. Öyle ki bu çıkıntı ile nohut tanesi büyüklüğündeki bir nesneyi bile çok rahat almaktadır. Bu çıkıntı filde dokunma organı gibi işlev görmektedir.

Büyük ve hantal yapısına rağmen fillerin derisi çok narin ve ince olmaktadır. En ufak bir böcek sokması sonucunda bile hemen kanamaya başlamaktadır. Kendi kendini tedavi eden fil, eğer böyle bir yaralanma durumu ile karşılaştıysa yerden aldığı çamur ya da kumu kanayan yere koyarak tedavisini gerçekleştirmiş olmaktadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here