Fazla Kilonun Kalbe Zararları Neler ?

0
176
fazla-kilonun-kalbe-zararlari-neler

Fazla Kilonun Kalbe Zararları Neler? | Aşırı şekilde besin tüketmek vücudun birçok organının görevlerini yerine getirememesine sebep olur. Bunların başında ise kalp geliyor. Fazla yağlı yiyecekler tüketmek, iyi kolesterolün kötü kolesterole evrilmesine neden olmakta. Bu da kalbin eski sağlıklı görünümünden uzaklaşıp yavaş atmasına, aritmik bir şekilde çalışmasına neden olmakta. Çok kısa sürede aşırı yorulma, tıknefes kalma, basamakları çıkarken tıkanma gibi faktörler de kalbin eskisi gibi çalışmadığının göstergesidir. Yüksek efor gerektiren eylemlerde de kalp sorunları devreye girmektedir.

Erkeklerde Fazla Kilonun Kalbe Zararları

Erkeklerde fazla kilo kadınlara göre daha fazla risk taşımakta. Herkesin bildiği üzere bir erkek birey kilo almaya başladığında ilk çıkan yeri göbeği olmakta. Karnın göbeğe evrildiği durumlarda kalp sağlığı da doğrudan risk altında demektir. Kadınlar bu hususta daha şanslıdır. Kadınların fazla kiloları ve yağ oranları genelde bel ve basen bölgesinde artış olarak gözlemlenir. Bel ve basen bölgesindeki şişkinlikler ise yaşam kalitesini düşürmekte ve estetik görüntüyü bozmaktadır. Ancak bu alanlardaki fazla yağlar direkt olarak kalbe etki etmez. Çünkü kalbin olduğu yere çok uzaktadırlar. Ancak erkeklerin fazla kilolu olanlarında göbek bölgesi doğrudan kalbi sıkıştırmaktadır.

Doğrudan doğruya solunum sistemi etkilediği için kalbe yeteri kadar oksijen gitmemesini de tetiklemektedir. Bununla birlikte kalp krizi riskini de yarı yarıya arttırmaktadır. Tüm rakamlar ve istatistikler gösteriyor ki erkekler, kadınlara oranla daha fazla kalp krizi riski taşımaktadır. Bunun en büyük nedeni ise göbek faktörüdür. Göbek bölgesindeki aşırı yağlanmalar direkt olarak kalbin eski işlevlerini yerine getirememesine sebep olur.

Kalp Sağlığı ve Fazla Kilolar İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı beslenerek fazla kilolardan kurtularak kalp sağlığını korumanın ilk ve en önemli adımı atılmış olur. Gıda seçimlerinde karbonhidrat ve yağ seviyeleri sıklıkla kontrol edilmelidir. Kalbe iyi gelecek olan yiyecekler araştırılıp marketlerden ve ilgili yerlerden satın alınmalıdır. Bununla birlikte sık sık egzersiz yapılarak kalp sağlığı güvence altına alınmalıdır. Yapılan bir diğer araştırma uyku düzeninin de kalp sağlığı açısından önem taşıdığını gösteriyor. Hem beslenmede hem de uykuda düzeni tutturmak kalbin uzun ömürlü bir şekilde çalışması adına önem taşımaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here