Evrenin Yaşı Nasıl Hesaplanır ?

0
87
evrenin-yasi-nasil-hesaplanir

Evrenin Yaşı Nasıl Hesaplanır ?| Evrenimizin bugün genişlediği ve soğutulduğu gerçeğini düşünmek ve bu nedenle geçmişte daha sıcak ve yoğun olduğunu kabul etmektir. Eğer daha erken ve erken zamanlara geri dönersek, Evrenin hacminin küçüldüğünü görürüz ki, içindeki bütün mesele sadece birbirine yakın değildi, ama tüm bireysel fotonların dalga boyları (ışık parçacıkları) Evrenin genişlemesi onları bugün olduğu kadar uzattığı için, daha kısaydı.

Bir fotonun dalga boyu, enerjisini ve sıcaklığını tanımladığı için, daha kısa dalga boylu bir foton, daha enerjik ve sıcaklıkta daha yüksektir. Zaman içinde daha uzağa ve geriye gittikçe, sıcaklık yükselir ve bir noktada sıcak Big Bang’ın en erken aşamalarına ulaşırız. Bu önemli: Sıcak Big Bang için “en erken aşama” var!

Evrenin Yaşı Nasıl Hesaplanır ?; Evrenin Yaşı, Sıcak Bing Bang’den Bu Yana Geçen Zamana Bağlıdır

“Sonsuz” kelimeyi çoktan geriye tahmin edersek, fiziğin yıkıldığı bir tekilliğe ulaşırdık. Oldukça erken Evren anlayışımızla, yoğun Big Bang’den önce geldiğini evrenin belirsiz bir süre olduğunu biliyoruz. Evrenin yaşı hakkında konuştuğumuz zaman, Evren’in o güne kadar sıcak Big Bang tarafından tanımlanabilmesinden bu yana ne kadar zaman geçtiğinden bahsederiz aslında.

Genel Relativite Yasalarına Göre:

En büyük ölçeklerde eşit yoğunlukta, her yerde aynı yasalara ve genel özelliklere sahip olan, her yönden aynı olan ve büyük patlamanın her yerde aynı anda meydana geldiği yerdir.

Daha sonra Evrenin kaç yaşında olduğu ve tarihi boyunca nasıl genişlediği arasında benzersiz bir bağlantı vardır.

Evrenin Genişleme Süreci Yaşı Hakkında Bilgi Verir

Diğer bir deyişle, Evrenin bugün nasıl genişlediğini ve tüm tarihi boyunca nasıl genişlediğini ölçebilirsek, tüm farklı bileşenlerin bunu tam olarak ne anlama geldiğini bilebiliriz. Bunu, aşağıdakileri içeren bir dizi gözlemden öğreniyoruz:

Büyük ölçekli yapıların, galaksilerin kümelenmesinin ve baryon akustik salınımlarının ölçümlerinden ve kozmik mikrodalga arka planındaki dalgalanmalardan, evrenin 380.000 yıllık olduğu zaman “anlık görüntüsü” mevcuttur. Yani evrenin 380.000 yıllık olduğu zaman görülebilmektedir.

Bunların hepsini bir araya getirdiniz. Ve bugün% 68 karanlık enerji,% 27 karanlık madde,% 4.9 normal madde, yaklaşık% 0.1 nötrino, yaklaşık% 0,01 radyasyon ve hemen hemen hiçbir şey yapılmayan bir Evren elde edersiniz. Ama siz evrenin bugün nasıl genişlediğine bir atıfta bulunursunuz ve bunu zaman içinde yeniden hesaplayabiliriz. Evrenin tüm genişleme tarihini ve dolayısıyla yaşını öğrenebiliriz.

Evren Kaç Yaşındadır?

Bu yöntemler kullandığında evrenin 13.8 milyon yıllık bir geçmişi olduğu söylenebilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here