Evde Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Peeling Tarifi

0
47
evde-uygulayabileceginiz-5-dogal-peeling-tarifi

Yüzlerce Türk Lirası vermenize gerek kalmadan, evde uygulayabileceğiniz 5 doğal peeling tarifi ile pürüzsüz cilde kavuşabilirsiniz. Cilt tipine göre farklı uygulamaları bulunan peeling işlemi, güzellik merkezlerinde de uygulanabilir aynı zamanda kozmetik mağazalarından alınan ürünlerle de yapılabilir. Öte yandan doğalı ve pratikliği arıyorsanız evdeki sağlıklı ürünlerle birlikte, cildinizde peeling etkisini hissetmeniz çok kolay!

Peeling Faydaları

Peeling cildin tipine uygun ürünlerle yapıldığında oldukça faydalı; cilt tipine uygun olmayan ürünlerin tercih edilmesiyle tam tersi etkiye sahiptir. Peelingin en belirgin özelliği, ölü derileri temizleyerek cildi arındırır. Bu sayede çok daha pürüzsüz ve canlı cilt elde edilir.

Uzmanlar özellikle evde uygulanacak peeling işlemlerini ılık banyodan sonra yapılmasını tavsiye ediyor. Bunun nedeni ise sıcak ve buhardan açılan gözeneklerin peeling etkisiyle çok daha derinlemesine temizlenmesinin sağlanmasıdır. Üstelik sivilce oluşumuna da olumlu etkileri bulunan peeling sayesinde cilt sıkılaşarak, gözenekler kirlere karşı daha dirençli olur.

Uygulama haftada bir ya da iki defa uzman dermatoloğun tavsiyeleri üzerine yapılmalıdır. Ayrıca hassas ve kuru ciltler için tercih edilen ürünler ile yağlı cilt için kullanılan peeling kremleri arasında farklar bulunur.

Evde Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Peeling Tarifi

Peeling uygulamasının cilde yararı bu kadar fazlayken, üstelik zahmetsiz bir işlemken, evdeki malzemelerle de peeling işlemini düzenli aralıklarla yapmak oldukça pratiktir. Üstelik cildinize kimyasal işlem yapmadan size hazırladığımız evde uygulayabileceğiniz 5 doğal peeling tarifi hazırlayarak deneyebilir ve cildinizi ölü derilerden arındırabilir ve cildinizin çok daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

  • Yoğurt ve Yulaf Ezmeli Peeling

Yoğurt ve Yulaf Ezmeli Peeling

Bu doğal peeling tarifini, hassas ciltler için uzmanlar tavsiye ediyor. 1 kase yoğurda 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini eklenir ve elde edilen karışım cilde sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra cilt ılık suyla yıkanır.

  • Çilek Peelingi

Çilek Peelingi

Çilek meyvesinin renk açıcı özelliği bulunduğunu belirtelim. Ciltteki renk tonlarındaki değişiklikler ve bölgesel kararmalara da faydalıdır. Öte yandan çileğin asitli yapısı nedeniyle çilek meyvesi ile yapılan peeling tarifi hassas ciltlere tavsiye edilmemektedir. Karma ve yağlı cilt tipi olanlar, beş adet ezilmiş çileği 15 dakika bekleterek uygulayabilir.

  • Türk Kahvesi Peelingi

Türk Kahvesi Peelingi

Türk kahvesini birçoğumuz çok severek tüketir. Tüketilen Türk kahvesinin telvesi, cilde sürülerek peeling yapılabilir. Eğer telveyi sürmekte zorlanırsanız da zeytinyağı imdadınıza yetişir. Peeling uygulama işlemini kolaylaştırmak için 1 yemek kaşığı doğal zeytinyağı ile Türk kahvesi telvesini karıştırabilirsiniz.

  • Domates ve Limonlu Peeling

Domates ve Limonlu Peeling

İşlem oldukça pratiktir. 1 domates ezilir ardından yarım limonun suyu ve 2 yemek kaşığı şekerle birlikte karıştırılır. Karışım ciltte 15 dakika bekletilir.

  • Kivili Peeling

Kivili Peeling

Evde uygulayabileceğiniz 5 doğal peeling tarifi arasında sıra, kivide. Bir adet olgunlaşmış kivi, 1 yemek kaşığı yağsız yoğurt ile karıştırılır. Karışıma bir çay kaşığı zeytinyağı da eklenerek rondodan geçirilir bütün malzemeler. Cilt, yaklaşık 15 dakika bekleyen karışımdan ılık suyla arındırılır.

Peeling Uygulamalarında Dikkat Edin

İster doğal uygulamalar olsun isterseniz sağlık merkezlerinde peeling işlemi yaptırın; mutlaka her işlem öncesi uzman Dermatologlara danışmalısınız. Cildinize en uygun ürünleri size uzmanlar ancak aktarabilir. Haftada kaç gün peeling işlemi yapmanızın uygun olduğu ya da işlemlerde herhangi komplikasyona neden olabilecek karışımların bilgisi de yine uzmanlar tarafından size bildirilebilir.

Peeling uygulamasının cildinize yararı çoktur; ancak göz çevrenize dikkat edin. Cildin göz çevresi ve yüzün diğer bölümleri arasında PH değer farkı bulunur. Bu nedenle yüzün PH değerine uygun işlem olan peeling göz çevrenize yarardan çok zarar getirebilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here