Evde Kan Şekeri Takibi Nasıl Yapılır ?

0
187
evde-kan-sekeri-takibi-nasil-yapilir

Evde Kan Şekeri Takibi Nasıl Yapılır ?| Kan şekeri konusundaki sağlık sorunları günümüzde son derece yaygın durumdadır. Bu sorunlarda yaşam tarzı olduğu kadar genetik faktörler de büyük rol oynamaktadır. Kan şekeri miktarını kontrol altına almak hiç zor değildir. Belli kriterler ve kurallar göz önünde bulundurularak sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olacaktır.

Kan Şekeri Nedir?

Kan şekeri vücudun ihtiyaç duyduğu ve olmazsa olmaz en önemli yapılardan bir tanesidir. Bütün vücuda kan vasıtasıyla enerji götürür ve yapıların düzgün işlemesini sağlar. Vücut enerji olarak sadece kan şekerini yani diğer ismiyle glikozu kullanmaz. Yağlar ve proteinler de enerji kaynağı olarak kullanılabilmektedirler. Fakat vücuttaki bazı hücreler ve yapılar yalnızca glikozu tercih ederler ya da öncelikle glikozu tercih ederler. Bu durumda glikoz eksikliği vücutta bir takım sorunların görülmesine sebep olur.

Kan Şekeri Düşerse Ne Olur?

Kan şekerinin düşmesi, bu şekere bağlı olarak çalışan mekanizmaların bozulmasına sebebiyet vermektedir. Bunun en başlıca belirtisi genelde kişide halsizlik ve baş dönmesi şeklinde kendini gösterir. Bu halsizlik ve enerji düşüklüğü, vücudun gerekli enerjiyi karşılayamamasından kaynaklanır. Bu durumda vücuda alınacak bir şeker takviyesi kişinin metabolizması bir nebze rahatlayacaktır.

Kan Şekeri Yükselirse Ne Olur?

Aşırı kan şekeri, bunu kullanan hücrelerin bir noktadan sonra tahribatına ve resmen oksitlenmesine sebebiyet vermektedir. Bu da tıpkı kan şekeri düşüklüğü gibi, vücudun dengesini ve yapılarını bozan bir sürece neden olmaktadır ve vücut yıpranmaktadır.

Kan Şekeri Nasıl Dengede Tutulur?

Aşırı şeker tüketiminin önüne geçilip vücut düzgün bir beslenme düzenine sokulmalıdır. Bununla birlikte bol egzersiz yapılmalıdır. Genç yaşlarda pek etkisini göstermeyen kan şekerine bağlı rahatsızlıklar, yaşlandıkça vücudun zayıflamasını fırsat bilerek baş göstermeye başlar. Dolayısıyla ileri ki yaşlarda daha da dikkatli bir yaşam sürdürülmelidir. Aslında tüketilen besinlerin ne olduğu kadar, ne kadar olduğu da önemlidir.

Kilolu insanlarda da bu kan şekeri rahatsızlıkları fazla miktarda görülmektedir. Her türlü hastalığa yardımcı olan nitelikteki obezite ve fazla kilo sorunları, bu konuda da çok önemli bir handikaptır. Elden geldiği kadar sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak olası kan şekeri rahatsızlıklarının önüne geçmek mümkündür.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here