Esneme Neden Bulaşıcıdır ?

0
88
esneme-neden-bulasicidir

Esneme Neden Bulaşıcıdır ?| Dünyada insanlar var olduğundan beri esnemek varlığını sürdürmektedir. Kimi insan yorulduğunda, kimi uykusuz kaldığında, kimi de sıkıcı bir durumda tepki olarak esnemektedir. Kimi de karşısında gördüğü için esneme gerçekleşmektedir. Binlerce yıldır yapılan araştırmalar neticesinde bilim insanları henüz somut bir bilgi ortaya koyamamaktadır.

Esnemeye neden olarak verilen en sık cevap ise, nefes aldığımızda oluşan oksijen seviyesinin arttığı böylece uyku halinin ortadan kalkmasına yardımcı olduğu yönünde söylenmektedir. Fakat beyinsel işlevler incelendiğinde net bir bilgi bulunmamaktadır. Görsel olarak bakıldığında esnemek, ağzın açılmak suretiyle derin bir nefes alıp verme işlemi, şeklinde tanımlanmaktadır.

Esnemenin Nedenleri

Can sıkıntısı hallerinde veya çok yorgun olunan zamanlarda vücuttaki oksijen miktarı azaldığı için esneme yoluyla bu ihtiyaç giderilmektedir. Uyku bozukluğu yaşayan insanlarda gün içerisinde sıklıkla esneme olayının gerçekleştiği görülmektedir. Bu durumda insanın üzerinde yorgunluk hali olması sebebiyle sürekli esneme ihtiyacı hissedilmektedir. Kalp sorunları yaşayan kişilerin beyninde kan akışı az gerçekleşmektedir. Bu durum kişide esneme ve baş dönmesi gibi sağlık sorunlarını yaşatmaktadır.

Beyin soğuk havalarda sıcak havalara göre daha duyarlı olduğundan, soğuk havalarda esneme çok olarak gerçekleşmektedir. Sıkıntı, stresli durumlarda esnemeyi tetikleyen faktörler arasında sayılmaktadır. Bunların yanında alerji, nöbet, epilepsi, felçli olunduğu zamanlarda kısmen de olsa esneme gerçekleşmektedir.

Çok az doğruluğu bulunmakla birlikte esneme iki kişinin birbiri arasında iletişim kurması için de bir yol olduğu söylenmektedir. Christian Hess isimli profesörün, “Esnemenin bir sosyal grubun davranışlarını eş zamanlı kılma, örneğin herkesin aynı zamanda uyuması sağlama gibi bir sinyal işlevi olabilir.” , şeklinde bir açıklaması bulunmaktadır.

Esneme Sağlık Sorunu Mudur?

İnsanlar tepki olarak karşısındaki esneyince kendisi de esneme ihtiyacı bulunmaktadır. Bu durum kanıtlanmış bir bilgi olmaktadır. Bulaşıcı olarak karşıdaki kişi esneyince diğer kişi de bundan etkilenmektedir. Buna bir sebepte empati kurmak olduğu söylenmektedir.

Beyinde yapılan görüntüleme işlemleri ile esneme esnasında beyinde insanların kendi duygu ve düşüncelerinin başka insanların duygu ve düşüncelerini tasarladığı ve kendini onların yerine koyma sonucunda gerçekleştiği görülmektedir. Bazı hastalıklar neticesinde de esneme durumu gözlenmiş olsa da esneme herhangi bir sağlık problemi olarak gözükmemektedir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here