Metallerin Erime Noktası

0
155
Erime Noktası En Düşük Ve En Yüksek Metaller Hangileridir ?|

Metallerin Erime Noktası| Metallerin Erime Noktası; Bilinen tüm unsurlar iki tipte sınıflandırılabilir; metaller ve metal olmayanlar. Tüm elementlerin atom numaralarının artan düzende düzenlendiği Modern Periyodik tablo hakkında duymuş olmalısınız. Tablonun sol tarafı sadece metal içerir, metal olmayanlar ise periyodik tablonun sağ tarafına yerleştirilir.

Periyodik tablo 18 adet dikey kolon (grup) ve iki adet 14 elementli periyotlar (periyodlar) ana periyodik tablonun alt kısmıdır. Metallerin ve metal olmayan maddelerin ara özelliklerini gösteren bir zikzak çizgisi vardır. Bu elementler metaloitler olarak adlandırılır.

Metallerin Erime Noktası; Erime Noktalarına Göre Metaller

Metalleri ve metal olmayanları ayırmak için kullanılabilecek çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikler vardır. Metaller, sertlik, süne klik, eğile bilirlik, son derece doğa, çekme mukavemeti, vb. Gibi bazı benzersiz özellikler göstermektedir. Metaller genellikle cıva halindeki bazı istisnalar dışında katı halde bulunurlar.

Sertlik, süne klik, işlene bilirlik, gerilme mukavemeti, yoğunluk ve erime noktası, metal olmayanlar tarafından gösterilemeyen metallerin bazı önemli özellikleridir. Krom en sert metal elementi olarak kabul edilir ve Sezyum en yumuşak olanıdır.

Erime Noktası Nedir?

Erime noktasının, maddenin katı halden sıvı haline dönüştüğü sıcaklık olduğunu biliyoruz. Metaller belirli bir atom düzenine sahiptir ve kristalin katı formda bulunurlar, bu nedenle yüksek erime noktaları gösterirler.

Metaller, periyodik tabloda en fazla erime noktası gösteren elementlerdir, çünkü metaller, şekilsiz ve kırılgan doğaya bağlı olarak düşük erime noktalarına sahiptir. Bazıları erime noktalarına sahip değildir ve sıcaklık aralığında erir.

En Düşük Erime Noktasına Sahip Metal

En düşük erime noktasına sahip metal -37.9 derece Fahrenheit ile cıvadır. Bu, cıvaların Valens orbitallerini yerine getirmesi nedeniyle zayıf metalik bağlardan kaynaklanmaktadır. Sezyum gibi metallerin bazıları da düşük erime noktası gösterir ve Valens kabuğunda sadece bir elektron nedeniyle kolayca eriyebilir.

Bu nedenle zayıf metalik bağlara sahiptir ve sadece 28.5 ° C’lik düşük erime noktasına sahiptir.

En Yüksek Erime Noktalı Metal

Öğelerin yüksek erime noktası, atomlar arasındaki güçlü moleküller arası kuvvetlerden kaynaklanır. Metaller esas olarak metal iyonları ve kristal kafeslerindeki serbest elektronlar arasında bir elektrostatik çekim gücü olan metalik bağlarda yer alırlar. Tungsten ve Osmiyum, güçlü metalik bağlar nedeniyle yüksek erime noktaları gösterir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here