Elektrikli Yılan Balığı Nasıl Elektrik Üretir ?

0
186
elektrikli-yilan-baligi-nasil-elektrik-uretir

Elektrikli Yılan Balığı Nasıl Elektrik Üretir ?| Elektrikli yılan balığı, yön bulmak, iletişim kurmak, bazı durumlarda da avlanmak ve kendilerini korumak için elektrik üretebilen organlara sahiptir.

Nasıl Elektrik Üretirler?

Elektrik üreten bu organlara elektrik organ adı verilir. Bu organların içinde elektrosit adının verildiği ve elektrik üretebilen hücreler bulundurur. Bu hucreler ise kas ve sinir hücrelerindeki değişim ile oluşmuş hücrelerdir.

Elektrosit hücreler, uyarılmalıdır durumda iken hücrenin içinde potasyum iyon miktarı, hücrenin dışında ise sodyum iyon miktarı yüksek olur. Bu elektrosit hücrelerinin zarı potasyum iyonlarının geçirebilirler sodyum iyonlarının zardan geçişini izin vermez. Bu derişim farkından dolayı ise potasyum iyonları hücre içinden hücre dışına taşınır.

Derişim ve elektriksel potansiyel farkı birbirini dengelediği zaman hücrenin içi elektriksel olarak negatif yük iken hücrenin dışı pozitif yüklüdür. Beyinden gelen sinyaller elektrosit hücrelerini uyardığı zaman hücre zarının bir tarafındaki bir tarafında iyon kanalları açılır ve sodyum iyonları açılan bu kanallardan hücreye girebilir. Hücrenin içinde elektriksel yük değişimine neden olan bu durum potansiyel farkın oluşmasına neden olur. Beyinden gelen sinyal aracılığı ile uyarılan elektrosit hücreler de oluşan elektrik akımı diğer elektrosit hücrelerinde uyarılmasını sağlar. Binlerce elektrosit hücrede aynı zamanda gerçekleşen bu olay 600 Volt’luk elektrik akımını oluşturur. Bu akım yaklaşık 1-2 milisaniye sürer.

Elektrikli Yılan Balığının Özellikleri

Bıçak balıkları takımından olan bir balık türüdür. Boyu 2,5 metreye ve ağırlığı da 20 kilograma kadar gelebilir. Bu balık ağız boşluğunda bulunan özel bir kan damarı ile ihtiyacı olan oksijeni dışarıdan alır. Eğer her 10 dakikada bir su yüzeyine çıkmazlara boğularak ölürler. Çünkü her 10 dakikada bir su yüzeyinden hava alırlar. Vakitlerinin çoğunu suda sakın bir şekilde uzanarak geçirirler. Genel rengi sönük gri iken, karın ve gerdan bölgeleri kırmızı, pembe ya da yeşil renk olabilir. Göğüs yüzgeçleri ufaktır. Kuyruk ve sırt yüzgeçleri yoktur.

Elektrik Neden Kendilerine Zarar Vermez?

Yılan balıklarının ürettikleri elektrik akımının kendilerine zarar vermemesinin nedeni oluşan akımın 1-2 milisaniye kadar kısa sürmesi ve kalp gibi hayati organlarının etrafında yalıtkan olan yağ tabakası olduğu düşünülüyor.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here