Dünya’nın Yaşayan En Büyük Canlı Organizması Hangisidir ?

0
171
dunyanin-yasayan-en-buyuk-canli-organizmasi-hangisidir

Dünya’nın Yaşayan En Büyük Canlı Organizması Hangisidir ?| Dünyanın halen yaşayan en büyük canlı familyası olarak birçok tahminler yapılmıştır. Fakat yapılan bu tahminlerin hiçbirisinde hemen hemen hiçbir kimse isabet kaydedemedi. Bu son derece normal çünkü bal mantarlarını bu zamana dek hiç duymamış olacaksınız. Öyle ki bal mantarı adında bir türün de var olup olmadığını da merak ediyordunuz. Oysa bal mantarı bilimsel adıyla armillaria ostoyae bundan yaklaşık 8650 yıl öncesinde de vardı. Yani Dünyanın yaşayan en büyük canlı organizması olmaya devam ediyor. Bu anlamda da bilim dünyasını halen hayrete düşüren birçok yeni gelişmelere sahne olacakları çok açık ve nettir.

Bal Mantarının Kapladığı Alan

Dünyanın en büyük yaşayan canlı organizması olarak bilim dünyasını hayrete düşüren bal mantarlarının halen ne kadar alanı kapladıkları merak edilenler arasında gelmeye devam ediyor. Bu nedenle sorunun yanıtlanması gerekir. Bal mantarı tam 9.650.000 m² alanı kaplıyor. Bunun hektar olarak karşılığı ise tam 965 hektarlık bir araziye tekabül ediyor. İşte bu yönüyle düşünülecek olunursa bal mantarının dünyanın yaşayan en büyük canlı organizması olduğunu rahatlıkla belirtmemiz mümkün oluyor. Her yönüyle mantar familyasının en eski türü olarak yer alan bu mantar, şu an itibariyle Amerika Birleşik Devletlerinin Oregon eyaletindeki Mavi Dağları adındaki takımadalarında yetişiyorlar.

Tek Parçalı Organizma

Bal mantarları rizomorf adlı bir bağcık yapısıyla birbirine tek parça halinde bağlıdırlar. Bu da onların tek parçalı organizma olmalarını sağlamıştır. Dünyanın yaşayan üstelik tek parçalı organizması olma özelliğindeki bu bitki dünyasının en yaşlı üyesi, böylelikle bilim dünyasının da dikkat çeken istatistiksel verilerinden birisi olmuştur.

Her anlamıyla dikkati üzerine çekmeyi başarmış en eski tür olarak kullanılmaya devam edilen canlı türünün yaygın olarak kullanım özelliği gösterdiğini rahatlıkla belirtmemiz mümkün olmaktadır. Bütünüyle dikkatleri üzerine çekmeye devam eden noktalar bakımından değerlendirilecek olunduğu zaman her anlamda tamamen fonksiyonel ve tamamen sıra dışı bir özellikle tek parçalı organizma özelliğini korumaya devam etmektedir. Bu yönleriyle her anlamda sıra dışı, yaşayan ve dünya ekolojisinin tek parçalı canlı organizması olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde ABD’de Mavi Dağlarında yaşamaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here