Dev Bir Gezegenle Küçük Bir Yıldız Arasındaki Fark Nedir ?

0
84
dev-bir-gezegenle-kucuk-bir-yildiz-arasindaki-fark-nedir

Dev Bir Gezegenle Küçük Bir Yıldız Arasındaki Fark Nedir ?| Birçok kişi yıldız ile gezegenler arasındaki farkı merak etmektedir. Yıldızların ağırlığı hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır. Kendileri için ışık ve ısı üretebilirler. Yıldızlar gaz ve plazmadan oluşmaktadır. Gezegenler ise genel olarak yıldızların etrafında dolaşarak yıldızlardan ışık alıp onları yansıtan gök cisimleri olarak tanımlanmaktadır. Kendilerinin belli miktarda iç ısısı vardır. Tanımlardan da anlaşılacağı üzere gezegenler ile yıldızlar arasında farklar vardır. Yıldızlar sahip oldukları iç basınçları ve ısıları ile füzyon tepkimeleri başlatarak ürettikleri enerjiler ile ışık saçabilmektedir.

Gezegenler ışık üretemezken sadece ışıkları yıldızlardan alıp yansıtabilmektedir. Gezegenler ile yıldızları ayırmakta kullanılan kanıtlardan biri ise günümüzde bilim insanlarının sıklıkla incelediği etrafındaki disk şekli. Bilim insanları etrafında disk şeklinde yapı bulunması durumunda gök cismini tanımlamakta kolaylık buluyor.

Yıldızlar Ve Gezegenler Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Yıldızlar yüksek derecede yüzey sıcaklığına sahiptirler. (10.000 kelvin 50.000 kelvin gibi) Ancak gezegenlerin ısısı oldukça düşüktür. Mesela güneş sistemi üzerinde bulunan gezegenlerden en yüksek ısıya sahip olanı olan Venüs 737 kelvin sıcaklığa sahipken en soğuk gezegenlerden olan Neptün 72 Kelvindir.
  • Yıldızlar oldukça büyük olan gök cisimleridir. Gezegenlerden büyük bir çapa sahiptirler. Örnek vermek gerekirse Jüpiterin çapı 139.822 km’dir. Güneşin çapı ise 1.391.400 km’dir. Bunlara karşın bilinen yıldızlardan olan UY Scuti yıldızının çapı güneşin 1708 katı daha fazladır. Gerçekten de yıldızlar muazzam büyüklüğe sahiptir.
  • Güneş dışındaki yıldızlar Yeryüzünden oldukça uzak olmaları sebebi ile gökte minik bir nokta şeklinde görünmektedir. Buna karşın gezegenler ise disk şeklinde görünmektedir.
  • Yıldızların yer aldıkları konumlar bir insan ömrü boyunca gözle görülecek şekilde değişmezler. Ancak gezegenlerin mevcut konumları gözlemlenebilir şekilde kısa süreler içinde değişebilmektedir.
  • Yıldızlar kendi etrafında dönme özelliği gösterirken gezegenler kendi etraflarında ve yıldızların etrafında dönme özelliğine sahiptir.
  • Yıldızlar dev gaz küreleri olarak adlandırılır. Gezegenler ise belli bir katı ya da sıvı yüzeye sahip olan gök cisimleridir. Bazı gaz dolu gezegenler olsa da iç çekirdekleri katıdır.
  • Yıldızların ışıkları titreyerek yanıp sönmektedir. Gezegenlerde ise ışık sabit bir şekilde gözlenlenmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here