Deniz Kabuğunda Dalga Sesi Nasıl Oluşur ?

0
392
deniz-kabugunda-dalga-sesi-nasil-olusur

Deniz Kabuğunda Dalga Sesi Nasıl Oluşur ?| Genellikle herkesin hatıra olarak aldığı deniz kabuklarından birini mutlaka dinlediği olmuştur. Denizden ne kadar uzak olursa olsun, kulağına bir deniz kabuğu tutan kişiler kıyıya doğru ilerleyen dalgaların sesini duyabilir.

Deniz Kabuğundan Gelen Sesin Nedeni Hakkında Hangi Teoriler Üretilmiştir?

Bazı araştırmacılar, deniz kabuğundan gelen sesin kulakta bulunan damarlardan akan kanın dolaşım sesi olduğunu ifade etmişlerdir. Bu bir varsayımdır ve doğru değildir. Nitekim bu böyle olsa idi, insanlar egzersiz yaptıktan sonra deniz kabuğundaki ses yoğunlaşırdı, çünkü egzersizden sonra kan dolaşımı daha hızlı olur. Ancak, yapılan deneye göre egzersizden sonra da ses aynı şekilde duyulmuştur. Bir başka görüş ise, deniz kabuğunun içine dolan havanın bu sesi oluşturmasıdır. Bununla birlikte, bu teori de ses yalıtımlı bir odada gerçekliğini korumaz. Ses yalıtımlı bir odada hava vardır, ancak deniz kabuğu kulağa tutulduğunda ses yoktur.

Duyulan Dalga Sesinin Gerçek Sebebi Nedir?

Dalga benzeri sesin doğruya en yakın açıklaması, çevredeki ortam gürültüsüdür. Kulağın biraz üzerinde tutulan deniz kabuğu, içinde rezonansa giren bu sesi yakalar. Kabuğun boyutu ve şekli bu nedenle duyulan ses üzerinde bir miktar etkiye sahiptir. Bu sesin duyulması için deniz kabuğuna bile gerek olmayabilir. Aynı dalga sesini bir kap ya da bardak ile veya el kulağın üzerine getirilerek bile üretilebilir. Sesin seviyesi, kabuk veya bardağın kulağa olan açısına ve mesafesine göre değişecektir. Dışarıdan gelen gürültü, aynı zamanda, kabuğun içinde duyulan sesin şiddetini de değiştirebilir. Deniz kabuğu, rezonans ortamı olarak düşünülebilir. Çevreden etki eden ses, kabuğa girince, etrafı kaplar, böylece duyulabilir bir ses çıkarır. Böylece, içinde bulunulan çevrenin gürültüsü ne kadar yüksekse, okyanus dalgası benzeri ses de daha yüksek olacaktır. Sonuç olarak, deniz kabuğu sürekli olarak kulağa gelen ve göz ardı edilen seslerin yapısını değiştirir. Örneğin, bir frekansı arttırabilir ya da azaltabilir. Böylece kulak ve beyin kombinasyonu, gelen gürültüde bir şeyin değiştiğini fark eder. Beyin, bu yeni sesin dalga gürültüsüne yakın olduğunu fark eder. Bu yüzden bu ses deniz dalgası sesi olarak adlandırılır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here