Delta Kanat Tasarımı Neden Yolcu Uçaklarında Tercih Edilmiyor ?

0
54
delta-kanat-tasarimi-neden-yolcu-ucaklarinda-tercih-edilmiyor

Delta Kanat Tasarımı Neden Yolcu Uçaklarında Tercih Edilmiyor ?| Uçak kanatları, geriye doğru eğimli, düz kanatlar olarak iki grupta yer alırlar. Günümüzde bunlara bir de delta kanat adlı yeni tasarımlar eklenmiştir. Böylelikle uçağın hızına rağmen yüksek kaldırma kuvveti ve yüksek denge amaçlanmaktadır. Her anlamda tüm bu özellikler düşünülerek uçak kanat tasarımlarının uçağın performansına da açıkça etkisinin olduğunu rahatlıkla belirtmek mümkün.

Delta kanat sistemleri savaş uçaklarında sıkça kullanılırlar. Fakat yolcu uçaklarında tercih edilen bir kanat tasarımı değildir. Bunun aslında bilinen tek bir nedeni vardır. Delta kanat tasarımı denilen uygulama geriye doğru eğimli kanat tasarımının geliştirilmiş formundan başka bir şey değildir. Öyleyse burada öncelikle geriye doğru kanat sisteminin özelliklerinden bahsetmek ve ardından da delta kanat sisteminin üzerinde durmak gerek.

Geriye Doğru Eğimli Kanat Tasarımları

Geriye doğru eğimli kanat tasarımları, düşük hız sahibi uçaklarda sürtünme kuvvetinden yararlanarak uçağın hızlanması amacıyla geriden üçgen formda görünen uçak kanat tasarımlarıdır. Bu tasarımlar uçağın hızını olduğundan kat kat artırma özelliği göstermektedir. Bu bakımdan hız unsurunun arandığı savaş uçaklarında geriye doğru eğimli kanat tasarımlı uçak modelleri geliştirilmektedir. Fakat daha da hızlı olmaları için yeni nesil uçak modellerinde delta kanat tasarımları geliştirilmiştir. İşte bu yeni nesil uçak kanatlarının asıl kaynağı geriye doğru eğimli uçak kanatlarından bir başka özellik değildir.

Düşük Hızda Yüksek Sürtünme Kuvvetini Sağlar

Geriye doğru eğimli kanat tasarımları düşük hızdaki uçaklarda yüksek sürtünme kuvvetinin etkisiyle yüksek performansta uçuş sergilemesine yol açmaktadır. Bu nedenle de savaş uçaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak ticari uçaklar olarak yolcu uçaklarında amaçlanan yolcuların can güvenliği ve dengeli yolculuk olduğundan dolayı hızdan çok uçağın dengeli bir şekilde yol almasına daha büyük önem verilmektedir.

Bütünüyle bu özellikler doğrultusunda değerlendirilecek olunursa her anlamda profesyonel ve kaliteli yolcu uçaklarının geriye doğru eğimli kanat tasarımlarıyla değil düz kanat tasarımıyla imal edildiğini belirtmek gerekmektedir.

Aradaki bu ayrımdan da hareket edilerek yolcu uçaklarının bazılarında neden delta kanat tasarımının kullanıldığı bazılarında ise neden kullanılmadığına ilişkin soruyu da yanıtlamış olabiliriz. Bu da yanıtlanması gereken güncel bir soru olarak karşımızda durmaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here