DASK poliçe sorgulama nasıl yapılır ?

0
89
dask-police-sorgulama-nasil-yapilir

DASK poliçe sorgulama nasıl yapılır ?| Yasal olarak şart koşulan DASK ile ilgili DASK poliçe sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabına ve dikkat edilmesi gerekenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Geçmiş zamanlarda yaşanmış olan deprem sonrası ortaya çıkmış olan acıların bir daha olmaması ve afet sonrasında oluşan zararların giderilmesi için uygulanan zorunlu deprem sigortaları diğer bir adı ile DASK, günümüzde 7 milyon üzerinde evleri korumaktadır.

Peki DASK poliçe sorgulama nasıl yapılır? Zorunlu deprem sigortasının poliçelerinin bilgilerinin öğrenilmesi için yapılması gereken tek şey DASK poliçe sorgulama sayfasına giderilmesi, formda doldurulması gerekli olan alanların doldurulmasıdır. Bu sorgulama sistemine DASK‘ın resmi sayfasından ulaşılabilir. Geçen yıldan beri bu sorgulama işlemi e- devletten de yapılabilmektedir.

DASK Nedir?

DASK olarak bilinen doğal afet sigortaları, 1999 depreminden sonra gündeme gelmiştir. Yapılması zorunlu hale gelen sigorta poliçesidir. Hazine Müsteşarlığı tarafından denetimi yapılmaktadır. Bu sistem 7 kişilik heyet tarafından yönetilir. DASK prim hesaplamayla konutların zorunlu deprem sigorta primleri öğrenilebilmektedir.

Doğal Afet Sigortasının Amaçları Nelerdir?

Ülke genelinde olan konutları olabilecek deprem tehlikelerine karşılık güvenceye almak, deprem sonrasında olabilecek mali zararların karşılanması için fonlar oluşturmak, ülke genelinde sağlıklı yapılaşmaların artmasına ve gelişmesine katkı sağlamak ve toplumda sigorta bilincinin oluşmasını sağlamaktır.

Doğal Afet Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Zorunlu deprem sigortası için başvuru yapmak istendiği zaman DASK sigorta başvuru formunun üzerinde bulunan gerekli alanların doldurulması yeterli olmaktadır. Konutların güvenli hale getirilmesi ve olabilecek hasarlara karşı tedbir alınması için doğal afet sigortası başvurusu yapılmalıdır.

DASK Poliçe Numarası Nereden Öğrenilmektedir?

Depremler ile olabilecek konut hasarları DASK ile güvence altına alınmaktadır. 587 sayılı olan zorunlu deprem sigortalarına ilişkin kanun hükmünde olan kararnamenin ikinci maddesi gereğince zorunlu tutulmuş olan ve evleri depreme karşı teminat altına almış olan bir sigorta ürünüdür.

DASK poliçe sorgulama nasıl yapılır?

Zorunlu deprem sigortası olan DASK, konutlarda depremin sebep olduğu maddi zararların karşılanmasını sağlamaya yönelik oluşturulmuş olan sigorta sistemi olarak bilinir.

  • Kiralanmış olan veya satın alınan konut devir alınırken mutlaka DASK poliçeleri istenmelidir
  • Doğal afet sigortası numarası bilinmiyor ise 125 numaralı telefon aranıp, DASK’ın numarasını TC Kimlik numarası ya da adres bilgileri ile öğrenilmelidir
  • DASK numarası bilinmeden elektrik, su ve doğalgaz aboneliği yapılmamaktadır

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here