D Vitamininin Spor Performansına Etkileri

0
303

D Vitamininin Spor Performansına Etkileri| D Vitamininin Spor Performansına Etkileri; Hayatın koşturmacasında sürekli kapalı alanlarda vakit geçirdiğinizden dolayı, güneşten yeterli D vitaminini alamıyor olabilirsiniz. Tıpkı B12 vitamini, demir eksikliği ya da Omega-3 noksanlığı gibi, D vitamininden mahrum kalmak da sağlığı tehdit eder. Üstelik; yumurta, balık, süt ürünleri gibi D vitamini zengini gıdalarla D vitamini ihtiyacının en fazla %10’u karşılanabilir.

Eğer bünyeniz D vitamininden mahrum kaldıysa, mikroplarla savaşlarınızı daha çabuk kaybedebilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz yavaş yavaş çökerken, kas ve kemikleriniz erimeye başlayabilir. Yorgunluk ve bitkinlik tüm vücudu teslim alır. D vitamininden yoksun vücutların şeker, Kalp – Damar ve kanser hastalıklarına yakalanma riski daha yüksektir. Üstelik tüm bu olumsuz durumların yanı sıra, bilim insanlarının gerçekleştirdiği çalışmalarının sonucunda da spor performansı ve D vitamini arasında direkt ilişki olduğunu ortaya koyar. Bilim insanlarının D vitamini ve performans arasındaki net ilişkiyi kurabilmek için çalışmaları devam etse de D vitamini sayesinde sporcuların dikkat çekici ölçüde performansının yüksek olduğu bilinmektedir.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

En güvenilir ve faydalı D vitamini, güneşten gelen Ultra Viole – B (UVB – mor ötesi ışınlar) sayesinde üretilendir. Güneşten yeterince fayda elde edilememesi durumlarında ise; kapsül, damla ya da ampul gibi D vitamini destekleri de kullanılabilir. Ayrıca D vitamini zengini besinlerin düzenli tüketimi de önemlidir. Tereyağı, süt, yulaf, patates, yumurta sarısı, sıvı yağlar, karaciğer, peynir, mantar, yağlı balıklar, somon, sardunya ve ton balığı D vitamini zenginidir. Bitkilerden ise maydanoz, ısırgan otu, yoncada vardır. Unutulmaması gereken ise besinlerle birlikte mutlaka doğal yolla alınan D vitamininin önemli olduğudur; çünkü özellikle desteklenmedikçe besinlerle alınan D vitamininin ciddi bir önemi yoktur. Güneşten elde edilen ve deride üretilen D vitamini suda çözülebilir ve hücrelere kolayca girebilir. Bu nedenle de etkisi yağda çözünen yapay D vitaminine oranla çok daha fazladır. Ağız yoluyla kullanılan D vitaminleri genelde “sülfatsız” üretilir. Bu nedenle vitamin suda değil yağda erir. Üstelik bu vitaminlerin etkileri de sınırlıdır. Kanser ve Kalp – Damar hastalıklarına karşı, bağışıklığı güçlendirmede ve depresyonu engellemede faydalı olan D vitamininin çeşidi ise sülfat formudur. Özetle, D vitaminini, doğal kaynağı güneşten almak en faydalısıdır.

D Vitamininin Spor Performansına Etkileri, D Vitamini Eksikliği

Ayda, yılda bir kere güneşlenmek ya da sadece yıllık izinlerde güneşe çıkılması vücudun gereksinimi olan D vitamin ihtiyacının karşılanması için yeterli olmamaktadır. Güneşten kısıtlı yaşamlar, D vitamin eksikliği durumlarının en büyük nedenidir. Ayrıca koyu cilt pigmentasyonu, yüksek koruma faktörlü güneş koruyucularına sürekli başvurmak, hava kirliliği, alkol ve sigara tüketimi ya da geçirilen kimi rahatsızlıklar (karaciğer ve böbrek hastalıkları) D vitamini eksikliğinin diğer nedenlerini oluşturur. Gelişmiş ülkeler sinsi hastalık olarak adlandırılan D vitamini eksikliğine karşı önlem anlamaya başlamış durumdadır. Kuzey enlem ülkeleri güneşin faydaları ışınlarından tam anlamıyla yararlanamamaktadır. Bu sebeple, Norveç, Danimarka, Hollanda, Belçika ve Portekiz’de margarinlere vitamin D takviyesi zorunlu tutulur. Ayrıca D vitamini takviyesi için Güneş altında cilt yanıkları oluşana kadar yatmak D vitamini noksanlığını gidermez aksine cilde zarar verir. Bu sebeple doğru zamanlarda kısa süreli güneşlenme ihmal edilmemelidir.

D Vitamininin Spor Performansına Etkileri Nelerdir?

D vitamininin spor performansına açık ara etkisi olduğu yapılan çalışmalarla ortaya koyulmuştur. Kas ve eklemlerin güçlenmesine etkisi bulunan D vitamin ihtiyacını tam karşılayan sporcularda kas ağrısı, zedelenme ya da sakatlanma oranının çok daha az olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda, yaz mevsimin yapılan bir çalışmada da açık alanda antrenman yapan sporcular ve kapalı spor salonunda antrenmanlarına devam edenler arasından bir çalışma gerçekleştirilmiştir. UVB ışınlarını alan sporcuların performansının çok daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin D vitamini alımıyla kana karışması ve bu minerallerin kemik ve kas yapısını güçlendirmesi bu iki çalışmadaki sonuçları açıklar niteliktedir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here