Çöllerdeki Dalga Şeklindeki Kum Tepeleri Nasıl Oluşur ?

0
51
collerdeki-dalga-seklindeki-kum-tepeleri-nasil-olusur

Çöllerdeki Dalga Şeklindeki Kum Tepeleri Nasıl Oluşur ?| Çöllerde oluşan kum tepeleri oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Çoğu zaman belgesellerde izlediğimiz bu kum tepecikleri, mükemmel görünümleri sayesinde birçok insanda hayranlık uyandırmaktadır. Aynı zamanda da bu şekillerin nasıl oluştuğuna dair çeşitli soruların doğmasına neden olurlar. Hayranlıkla izlediğimiz dalga şekilli kum tepelerinin oluşumu, bilimsel bazı açıklamalara sahiptir. Çöllerde rastlanılan dalga şeklindeki kum tepeciklerinin oluşumu, tamamen çölün doğal yapısı ve bu doğal yapıda meydana gelen doğa olayları ile ilgilidir. Çöllerde sıkça görülen deniz dalgasını andıran kum tepecikleri, çölde esen rüzgarlar ve bu rüzgarların kum taneciklerine uygulamış olduğu etkiden kaynaklanmaktadır.

Çölde Esen Rüzgarların Etkileri

Çöller gündüzleri aşırı sıcak, geceleri de bunun tam aksine aşırı soğuk olan bölgelerdir. Gündüz ve gece arasındaki bu yoğun sıcaklık farkı ile çöllerde oldukça sert rüzgarlar oluşur. Bu rüzgarlar çöldeki kum taneciklerini sürükleyerek, tamamen doğal bir şekilde kum tepeciklerinin oluşmasını sağlar. Kum taneleri rüzgar ile taşınırken bu kum tanesinin şekli, yoğunluğu ve kütlesi gibi unsurlar etkili olmaktadır. Çünkü her kum tanesi aynı yapıda, kütlede ve yoğunlukta değildir. Buna bağlı olarak bu kum taneleri rüzgarda taşınırken kimileri rüzgarda yükselir. Kimileri ise daha ağır olduğu için yalnızca yerde sürüklenerek taşınır. Kum tanelerinin taşınırken gösterdiği bu özellik, çölde oluşan kum tepeciklerinin deniz dalgası görünümüne sahip olmasını sağlamaktadır.

Kum Tanelerinin Hareketleri

Çölde uzun süre kalan insanlar, kum tepeciklerinin oluşturduğu bu dalgalı görünümü çoğu zaman suya benzetebilirler. Oldukça ilginç olan bu kum tepeleri aynı zamanda yamaçlarının görünümü itibari ile de farklılık göstermektedir. Çölde meydana gelen sert rüzgarların etkisiyle oluşan kum tepeciklerinin bir yamacı mutlaka daha diktir. Bu kum tepesine diğer yamaçtan bakıldığında ise, eğimin daha az olduğu gözlemlenmektedir. Bunun da nedeni rüzgarın estiği yön ve yine kum taneciklerinin hacmi, şekli ve yoğunluğu ile ilgilidir.

Rüzgar estiği zaman kum taneciklerinin üzerinde bir basınç etkisi oluşturmaktadır. Bu basınç, uçakların gökyüzünde uçarken kanat kısımlarında meydana gelen kaldırma kuvvetinin gücüne benzetilmektedir. Kum taneleri bu etkiler ile taşınarak, çölde gözümüze çarpan ilginç şekilleri meydana getirmektedir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here