Çin Seddi’Nin Uzaydan Görülebildiği Doğru Mu ?

0
294
cin-seddinin-uzaydan-gorulebildigi-dogru-mu

Çin Seddi’Nin Uzaydan Görülebildiği Doğru Mu ?|  Dünyanın yedi harikalarından biri olan Çin Seddi yapıldığı zamandan bu yana hep merak konusu olmuştur. Özellikle Çin Seddi’nin uzaydan görünüp görünmediği konusu her daim merak edilen bir konu olarak araştırma konusu olmuştur.

Çin Seddi Ne Zaman Yapıldı?

Dünyanın en büyük savunma hatlarından biri olan Çin Seddi’nin M.Ö. 300’lü yıllarda yapıldığı biliniyor. Çin imparatorunun Türk akınlarından ülkeyi kurtara bilmek adına yaptırmış olduğu bu yapı hakkında çeşitli söylentiler her dönemde yapılmıştır. Çin Seddi de dahil olmak üzere dünyada inşa edilmiş olan hiçbir yapı uzaydan herhangi bir biçimde çıplak göz ile görülemez. Çin Seddi her ne kadar 7 bin metrelik bir uzunluğa sahip olsa da bu durum söz konusu olmamaktadır. Uzaydan görüldüğü her zaman hayalci bir yaklaşım olarak kalmıştır.

Çin Seddi Neden Uzaydan Görülmüyor?

Çin Seddinin yapımında taş malzeme kullanılmıştır. Kullanılmış olan bu malzemeler yapıları gereği toprak rengine oldukça yakın durumdadır. Hal böyle olunca uzaydan çıplak göz ile Çin Seddinin olduğu alan toprak ile bir bütün olarak görülmektedir. Renklerin birbirine yakın olması ayırt edilirliği zorlaştırmaktadır.

Çin Seddinde genişlik ortalama olarak 6 metreye sahiptir. Her ne kadar genişliği ve uzunluğu ile kendine hayran bıraktıran bir yapı olsa da insan gözünün yapısı gereği atmosferden bu büyüklükteki bir yapı dahi görülemez. İnsan gözü ortalama 2 ile 3 km öteden bir insanı fark edebilse de atmosferde ışık koşulları, güneş ışınları ve atmosferin yapısı gereği böyle bir durumun söz konusu olmasının imkanı bulunmuyor. Özellikle aydan bakındığında dünyadan görülen tek yapı olduğu söylenen Çin Seddinin böyle bir özelliğe sahip olmadığı Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından yapılan açıklamalar ile de teyit edilmiş durumdadır.

Uzaydan Neler Görülebilir?

İnsan gözünün yapısı atmosferden sadece zıtlıkları algılayabilmektedir. Bu durumda sadece kıtalar ile okyanusların ayrımı renk kontrastından dolayı fark edilebilir durumda olacaktır. Bunun dışında herhangi bir şeyi fark etmenin imkanı bulunmuyor. Ayrıca Ay’a ilk ayak basan Neil Armstrong Ay’dan sadece okyanusları, kıtaları ve onların üzerinde bulunan beyazlıkları gördüğünü ifade etmiştir. Yani insan yapımı herhangi bir şey görmediğini net olarak ifade etmiştir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here