Cildimiz Yaşlandıkça Neden Kırışır ?

0
276
cildimiz-yaslandikca-neden-kirisir

Cildimiz Yaşlandıkça Neden Kırışır ?| Cilt yaş aldıkça içerisindeki kolajen yapısı esnekliği azalmaktadır. Bundan dolayı cildin kendini toparlama gücü de bu oranda azalmaktadır. Kolajen maddesi ve elastin proteinleri vücuttaki saçın, cilt, kas ve kan hücrelerinin kendini yenilemesini sağlamaktadır. Ayrıca ciltteki ölü hücrelerin ve vücuttaki antioksidan maddelerin vücuttan atılımını yavaşlatmaktadır.

Ciltten ölü hücreler derinin oksijen almasını engellemekte ve cildin kendini yenilemesini de engellemektedir. Cildin yaşlanma sonucu kırışmasının dışında çevresel faktörlerle ve genetik özelliklerde etkili olmaktadır. Cildin yaşlanmayla mı ya da diğer faktörlerden dolayı mı yaşlandığını anlamak için, cildinizin güneş görmeyen dış ortamla sürekli teması olmayan bölgesi ile yüz bölgenizi kıyaslayarak görebilirsiniz.

Cilt güneş gibi etkenlerin dışında genlerden dolayı oluşan yaşlılık lekeleri ya da cilt tipi de önem arz etmektedir. Örneğin, yağlı bir cildin yaşlandıkça kırışma hızı kuru cilde oranla daha azdır. Ciltte ayrıca yağ hücreleri azalmakta bundan dolayı da yaşlanma sebebiyle kırışıklık oluşmaktadır.

Cildin Yaşlanması Nasıl Yavaşlatılabilmektedir?

Cildi besleyen en önemli madde sudur. Buna bağlı olarak gün içerisinde bol miktarda su tüketilmesi cildin yaşlanmasını önemli oranda azaltmaktadır. Ayrıca güneş ciltte geri dönüşü olmayan hasarlar yaratmaktadır. Bundan dolayı özellikle yaz aylarında 11:00 ile 15:00 saatleri arasında güneş ışınlarına olabildiğince az maruz kalması sağlanmalıdır. Özellikle yazın yüksek faktörlü güneş kremleri ile tüm havaya açık kısmın kremle korunması gereklidir. Ayrıca şapka, koruyucu kıyafetler ile de korumaya destek sağlanmalıdır.

Tüm meyve ve sebzeler antioksidan özelliğinden dolayı cildi beslemekte olup bu besinleri sıklıkla tüketmeye özen gösterilmelidir. E vitamini cildi beslemekte olup yaşlanma etkilerini de en aza indirmektedir. Gençlik yıllarından itibaren düzenli olarak beslenme cilt sağlığına olumlu etki sağlamaktadır.

Düzenli uyku sağlığı olarak özellikle 8 saat uyku uyulması ile özellikle saat 00:00 ile 02:00 saatleri arasında uyku hormonu ile birlikte salgılanan gençlik hormonundan yararlanmak için bu saatlerde uykuda olmak önemlidir, İçki, sigara gibi zararlı maddelerin tüketilmemesi veya en az seviyede tüketilmesi cildin yaşlanmasını yavaşlatmaktadır. Spor insan hayatında oldukça önemli olup vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlayarak cildin nefes almasını daha genç görünümü sağlamaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here