Cam Neden Şeffaftır?

0
154
cam-neden-seffaftir

Cam Neden Şeffaftır?| Çevremizde gördüğümüz, dokunduğumuz, hissettiğimiz yani çevrede azda olsa çokta olsa yer tutan varlıklara madde denir. Cisim ise maddenin çeşitli işlemlerden geçirilerek şekil almış halidir. Örneğin demir bir madde iken çivi demirin şekil almış hali olan bir cisimdir. Cisimlerin saydam, mat, pürüzlü pürüzsüz olmak üzere çeşitli türleri vardır. Mat olan cisimler parlak değildirler çünkü üzerlerine ışık düştüğü zaman ışığı geçirmez ve parlamazlar. Odun ve bazı ayakkabı modelleri örnek verilebilir. Işığı yansıtan cisimler ise parlak cisimlerdir. Işığı geçiren cisimlerde saydamdır. Cam gibi cisimler saydamdır. Işığı geçirdiği için mat değildir.

Cam Katı İse Neden Şeffaftır?

Cam denildiği zaman akla ışığı geçiren ama yağmur, kar ve rüzgar gibi dış etkenleri engelleyebilen diğer tarafında kalan cisimleri eşyaların görüldüğü cisim gelir. Peki, ama neden katı ise böyle özelliği vardır? Çünkü cam yapıldığı maddelerden ötürü saydamdır ve ışığı geçirme özelliğine sahiptir. Işık karşılaştığı malzemeler tarafından ya soğrulur ya da karşılaştığı malzemenin maddeleriyle etkileşmeden geçer. Yani ışığı meydana getiren fotonlar cisimleri oluşturan atomlarla etkileşime geçer bu da malzemenin geçirgen olup olmama özelliğini oluşturur.

Foton ve malzeme arasında ki etkileşim daha da açıklanacak olursa. Fotonlar enerji seviyelerine sahiptirler ve bu enerji seviyeleri onların malzemeyle olan etkileşimini belirler. Ve bu foton enerjileri fotonun frekansına bağlı olan enerjilerdir. Cisimlerinde meydana geldikleri atomları enerji seviyelerinden oluşmaktadır. Kendisine gelen fotonu soğurup enerjisini alan elektronlar yüksek enerji seviyesine geçerek uyarılmış olur. Katı cisimlerde enerji bantları oluşur çünkü katı cisimler birden çok atomun bir araya gelmesiyle oluşurlar. Bu nedenle katı cisimlerde elektronların farklı enerji seviyelerinden dolayı enerji bantları oluşur. Eğer bu enerji bantları arsındaki enerji farkı büyük ise elektronun enerjisi bantlar arasında geçiş yapmasına yeterli olmaya bilir. Camda da tam olarak bu durum yaşanmakta. Yani camda bulunan elektronların uyarıla bilmesi gerekli olan enerji görünür ışığın enerjisinden daha yüksek olmalıdır. Bazı dalga boyu kısa olan ışınlar sahip oldukları enerji görünür ışığın enerjisinden çok daha yüksek olduğundan dolayı cam tarafından soğutulurlar.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here