Cam Akışkan Mıdır ?

0
308
cam-akiskan-midir

Cam Akışkan Mıdır ?| Katılarla ve sıvılarla ilgili bilinen şeyler gözden geçirilmeden önce camların nasıl ve neye göre kategorize edildiğini anlamak pek de mümkün değildir. Katı maddelerin birçoğu kristal yapıya sahiptir. Camlarsa akışkan olmadıkları gibi kristal bir yapıya da sahip değildir

Camın Doğası

Camların yapısındaki atomlar düzenli aralıklarla belirli durum değişiklikleri yaşar. Aslında mutlak sıfır ısısındaki kristal madde muntazam bir düzenin içindedir. Fakat saflığı bozan katkı maddeleri bu muntazam düzene gölge düşürmektedir. Isı yükseldikçe maddenin tabiatında kimi değişimler olur fakat bu değişimlerin miktarı maddeyi kimliksiz bırakacak oranda yüksek değildir. Sıvı maddelerinse yapısı düzensizdir. Katı maddelerdeki gibi kimi atomlar birbirlerinin yerlerine göre belirlenmiş yerlerde bulunmazlar.

Sıvı maddeyi meydana getiren moleküller, belirli bir kütlenin içine hapsoldukları zaman bile, konumlarını hiç durmadan değiştirerek, içinde bulundukları kütlede ötelenme eylemi gerçekleştirirler. Akışkan oldukları herkesçe bilinen sıvılar akarak da yer değiştirebilirler. Örneğin bir ırmağın akması ya da suyun bir kaptan boşalması gibidir. Bununla birlikte, sıvıların akışkanlık oranı oldukça değişkendir. Sıvı bir madde olan bal, sıvı olduğu halde, bir kaşıktan boşalması, suya göre çok daha uzun bir zaman alır.

Hem Katı Hem De Sıvı

Cam üretiminde, ilk iş ham maddeyi çok yüksek ısılara maruz bırakmaktır. Bu aşamadayken, camın ham maddesi, sıvı formda bulunmaktadır. Ardından, yarı mamul madde çok seri bir şekilde soğutulur. Camın, üretim sırasındaki son hali donma ısısının altında bırakıldığı için katıdır. Akabilir olsa bile bu oran maddenin geneli içinde oldukça düşüktür ve katı gibi bir görüntü sergiler.

Camların sistematik bir kristal yapıya sahip olmamasının nedeni, üzerinde uygulanan ısı düşürme işleminin hızıdır. Normal şartlar altında, bir katının donma süreci, başta oldukça ufak kristallerin oluşması, ilerleyen zamanlarda ise geriye kalan atomların, söz konusu kristallerin çevresinde konum almasıyla birlikte, maksimum ebatlarda ve yüksek miktarda kristalden meydana gelen katıların oluşması, şeklindedir. Fakat maddenin ısısını düşürme süreci hızlı olduğunda, küçük ebatlarda kristaller ortaya çıksa dahi, geriye kalan atomlar etrafında konum alma sürecini başlatamadan, katılaşma süreci başlar ve biter. Camlar görünüşleri ve düşük akışkanlıklarıyla katı, düzensiz yapılarıyla sıvı nesnelerdir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here