Bütün Uydular Aynı Yörüngede Mi Hareket Eder ?

0
312
butun-uydular-ayni-yorungede-mi-hareket-eder

Bütün Uydular Aynı Yörüngede Mi Hareket Eder ?| Uydu Nedir?, çeşitli amaçlar için uzay boşluğuna gönderilen ve kapalı bir şekilde yörünge çizerek dünyanın çevresinde dolanan aygıta verilen addır. Bu uydular genellikle insanlar tarafından yönetilen bilgisayarlara bağlıdırlar ve yarı bağımsız cihazlardır. İnsan yapımı olmasından ötürü yapay uydu ismi de verilir. Yapay uydular sayesinde üzerinde yaşanılan gezegen ve yaşam belirtilerinin olmadığı diğer gezegenler hakkında bilgi toplamak oldukça kolaydır. Kısacası, yapay uydular tüm evren hakkında bilgi sahibi olmayı sağlar.

Uyduların Hareketleri

Tüm uydular aynı yörüngede hareket etmez. Çünkü her yapay uydu için kullanılacak amaca göre bir yörünge belirlenir ve uydunun bu yörünge üzerinde dönmesi sağlanır. Haritalama ve görüntüleme işlemleri için kullanılan uydular genelde dünyaya yakın bir yörünge üzerinde döner. Çünkü yakın olması daha net ve doğru görüntüler elde edilmesini sağlar. Örneğin; Hubble isimli uzay teleskobu ve Uluslararası Uzay İstasyonu da dünyaya yakın bir yörüngede dönmektedirler. Ancak bu gibi düşük yörüngelerde hareket etmekte olan yapay uyduların yörüngeden sapmadan düz bir şekilde hareket edebilmeleri için çok yüksek bir hıza sahip olmaları gerekir (yaklaşık 30.000 kilometre/saat). Bu sebeple dünya etrafında dönüş süreleri diğer uydulara göre daha azdır, yani yörüngede kalma süreleri oldukça kısadır. Örneğin; az önce bahsedilen Uluslararası Uzay İstasyonunun bir günde dünya etrafındaki dönüş sayısı 16 kezdir.

Öte yandan dünya üzerinde belirli bir noktayı görüntülemekle görevli bazı uydular daha yüksek yörüngelerde döndükleri için daha yüksek bir hıza sahiptirler. Örneğin; iletişim veya meteoroloji uyduları dünya etrafındaki bir kez dönüşü yaklaşık 24 saatte tamamlar. Bu yörünge, yapay uyduların dünya ile doğru orantılı bir şekilde dönmesine olanak sağlar. Bu yörünge üzerinde hareket etmekte olan uydular dünya ile aynı konumda, yani tam olarak ekvator hizasındadır. Dünya üzerindeki daha geniş alanları ve farklı bölgeleri görüntülemekle görevli olan başka yapay uydular da vardır. Bu uydular iki kutup noktası arasında, kuzey ve güney yönlerinde hareket etmektedir. Bu yüzden her bir yapay uydunun aynı yörünge üzerinde hareket ettiği söylenemez. Her bir uydu kullanım amacına göre farklı bir yörünge üzerinde döner.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here