Borsa Yatırım Fonu Nedir, Nasıl Alınır ?

0
341
borsa-yatirim-fonu-nedir-nasil-alinir

Borsa Yatırım Fonu Nedir, Nasıl Alınır ? | Borsa yatırım fonu; hep duyduğunuz bir kavram olsa da terim olarak pek çok kişinin, hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığı bir konudur. Sevgili okuyucular; bu alanda yatırım yapmak istiyorsanız en azından borsa yatırım fonu nedir, nasıl alınır, özellikleri ve avantajları gibi başlıklar hakkında bilgi sahibi olmak; yatırımlarınız hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanıza imkan tanır.

Öncelikle nedir bu borsa yatırım fonu onu bir açıklayalım. Portföy çeşitliliği sağlayan bu fonlar, sermaye ile portföyün daha profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmesini sağlamaktadır. Hatta risk dağılımı yapılır ve minimum risk ile işlemler gerçekleştirilir. Bun fonları borsanın durumu ne olursa olsun fona iade ederek, nakde çevirebiliyorsunuz. Tüzel kişilikleri bulunmayan fonlar ile oluşturulan mal varlıkları da kurucunun mal varlığında farklı olarak değerlendirilir. Kurucu katılımcıların haklarını korur. Hisse senetleri ve yatırım ortaklığını bir araya getiren borsa yatırım fonunda bir çeşit hisse sepetine yatırım yapmış olursunuz. Diğer yatırım fonlarından farklı olmakta ve hisse senetlerine benzer şekillerde işlem görmektedirler.

Genellikle sektörün performansını takip eden fonlar, belirli bir pazar endeksi getirisi sağlar. Yatırımcılar tek bir enstürman takip eder. Hem sektör, hem de endeks bazında yatırımlar yapılabilir. Risk dağıtma özelliklerinin yanında yatırım yapılan piyasaların getirilerinden de yararlanma imkanı sunar. Kıymetlerin sürekli gözetim altında olması daha sağlıklı bir şekilde yatırım imkanı oluşturuyor. Bu da iyi bir zamanlama da yatırım imkanı veriyor. Katılımcıların vergi avantajı da bulunur. Beyana tabi olanlara da beyan kolaylığı sunar.

Borsa Yatırım Fonu Vergilendirme

Borsa yatırım fonunun bu şekilde pek çok avantajı bulunuyor. Peki bu alanda vergilendirme nasıl oluyor? Gerçek kişiler katılım paylarını fona geri iade ettiklerinde o vergi oranı bulunuyor. Yani herhangi bir vergi alınmaz. Ancak üçüncü bir tarafa satılması durumunda vergi oranı yüzde on olmaktadır. Bu vergi kaynaktan kesilir. Ve nihai vergidir. Tüzel kişilerde ise vergilendirme kıymet yatırım fonlarında olduğu gibi yapılıyor. Menkul kıymet yatırım fonu katılma belgelerinden elde edilen kar payları tam mükellef kurumlarda limited ve eshamlı komandit şirketleri %0 oranına tabidir. Kar elde edildiğinde ise kurumlar vergisi üzerinden hesaplanır. Tam mükellef kişiler ise eğer portföyün yüzde 51’i BİST’te işlem görüyor ise ve bir yıldan fazla süre ile katılma belgeleri var ise stopaja bağlı olmaz. Dar mükellefe kurumlar ise %0 stopaja tabi olduğu gibi beyaz etmezler.

Borsa Yatırım Fonu Tebliği

Borsa yatırım fonları ile ilgili esaslar 27/11/2013 tarihli 28834 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır. Bu maddelerde amaç, kapsam, dayanak, tanımlamalar ve kısaltmalar yer alıyor. Genel olarak tebliğin amacı borsa yatırım fonlarının kuruluşlarına, faaliyet alanlarındaki kurallara ve ilkelere ait esasları içerir. Bunun yanında katılma payları ve katılma paylarının halka arz durumları ile ilgili kriterlerde bu maddelerde tek tek belirlenmiştir. Bu tebliği 6362 sayılı sermaye piyasası kanununun 54 ve 54. Üncü maddelerine dayandırılmaktadır.

Dünya genelinde işlem göre borsa yatırım fonlarına baktığımızda hem sayı, hem de kapsadığı varlık büyüklüğü olarak hisse senetleri karşımıza çıkıyor. Dünya borsasının en dev isimleri Hong Kong, NYSE Euronext, Shanghai, Shenzhen, Nasdaq OMX arasında yer alıyor. 14 Ocak 2005 tarihinden itibaren Borsa İstanbul bünyesinde yer alan fon pazarında borsa yatırım fonu belgeleri işlem görmeye başlamıştır. Bu fonlar aracılığı ile hisse senedinin yanında hazine bonosu ve altın gibi alanlarda da yatırım imkanı ortaya çıkmıştır. Diğer yatırım fonlarının aksine Borsa İstanbul üzerinde işlem göre borsa yatırım fonlarının net aktif değerleri gün içinde 15 saniye de bir açıklanıyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here