Borsa Nedir Kavramlar Ve Özellikleri

0
378
borsa-nedir-kavramlar-ve-ozellikleri

Borsa Nedir Kavramlar Ve Özellikleri | Merhaba sevgili okuyucular, para ile ilgili konular konuşulduğunda neredeyse kimse kayıtsız kalamaz. Hayatımızı idame ettirmek için elzem olan paranın kazanılması kadar korunması ve uygun yerlerde değerlendirilmesi de önemlidir. Para kazanmanın giderek zorlaştığı ve mevcut paranın zamlar karşısında hızla eridiği şu dönemlerde birçok kişi gerek yatırım gerekse al sat işlemleri ile ellerinde bulunan parayı ilk evrede korumayı ikinci evrede ise arttırmayı amaçlamaktadır.

Biz de bu durumun farkında olarak hem okuyuculara bu anlamda yeni fikirler vermek hem de bazı bilinmeyen terimleri yüzeysel de olsa açıklayabilmek için borsa kavramları ile ilgili oldukça kapsamlı bir yazı derledik. Yazının devamında borsa nedir? Borsada nasıl işlem yapılır? Ve elbette ki en önemlisi borsada işlem yaparak nasıl kazanç elde edilir? Gibi soruların cevabını bulmuş olacaksınız. Borsa ile ilgili temel kavramlara ve işlem yaparken dikkat edilecek noktalara değinmeden önce borsanın ne olduğunu bilmeliyiz. Borsa denilen sanal ortamda yüzlerce şirketin hisse senedi bulunmaktadır.

Borsa Nedir Kavramlar Ve Özellikleri

Bu hisse senetleri, koç holding, sabancı holding ve migros gibi herkes tarafından bilinen şirketler olabilirken hisseleriniz halka arz etmiş fakat fazla ismi bilinmeyen bazı küçük şirketler de olabilir. Borsada işlem yapmaya başlamadan önce bu şirketlere göz gezdirebilir ve hangisinden işlem yapacağınızı yaptığınız şirket araştırmalarına göre ya da edindiğiniz şirket haberlerine göre yapabilirsiniz. Bir şirketin ortaklık ya da sermaye yolu ile büyümeye gitmesi, hissedarlarına kar payı (temettü) vereceğini açıklaması ya da yeni projelere imza atması bu şirketin mali tablosunu ve dolayısı ile hisse senetlerinin gidişatını olumlu etkileyecek durumlardır. Aynı şekilde bir şirketin ortaklıktan çekilmesi, üretime ara vermesi ya da ürünlerinde kısıtlamaya gitmesi, tesis kapatması gibi durumlar da mali tabloyu olumsuz yönde etkileyeceğinden düşüş göstergesi olarak yorumlanabilir. Hangi şirket hissesine girileceği biliniyor ya da birkaç şirket hissesi arasından grafik yorumlama ile karar verilecek duruma gelindi ise borsa kavramlarından ve grafiklerden bahsedebiliriz.

Borsa Temel Kavramlar

Borsada bileceğimiz ilk kavram grafik türleri olmalıdır. Bu grafikler sadece borsada değil hareketli bir değişkenin zaman içindeki durumunu gösteren her kavram için kullanılabilir. Borsada grafikler 1 dakikalık, 5 dakikalık, 15 dakikalık, 30 dakikalık, 1 saatlik, 4 saatlik, 5 saatlik, 1 günlük, 1 haftalık, 1 aylık ve yıllık olarak farklı varyasyonlarda mevcuttur. Bu grafiklerde her bir zaman dilimi bir noktayı, bir mumu ya da bir çizgiyi temsil etmektedir. Bu grafik türlerine de dolayısı ile çizgi grafik, çubuk grafik ve mum grafik adı verilmektedir. Çizgi grafiklerde yatay eksende (x ekseni) yukarıda bahsettiğimiz zaman dilimleri yer almaktadır. Bunu grafik ayarlarından kendiniz seçebilirsiniz. Dikey eksende ise (y ekseni) fiyat değeri yer almaktadır.

Seçilen zaman dilimine karşılık gelen fiyat değeri için grafikte bu alana noktalar koyulur. Sonrasında da grafik bu noktaları birbiri ile birleştirir ve siz çizgi grafik denen şekli verir. Çubuk grafikte ise o zaman diliminde gerçekleşen işlemlerin hacmi uzun ya da kısa bir çizgi ile ifade edilir. Burada ayrıntılı analiz yapmak daha kolaydır ve sadece fiyat değeri değil aynı zamanda piyasadaki gerçekleşen işlemler ile ilgili de bilginiz olur. Mum grafik ise en detaylı ve en çok bilgi verici grafiktir. Çünkü mumlarda 2 renk vardır. Bu iki renk yeşil-kırmızı ya da siyah-beyaz olarak sizin tarafınızdan ayarlanabilir. Pozitifi ifade eden (yeşil ya da beyaz) mum o anda fiyatın düşükten yükseğe ilerlediği negatifi ifade eden (kırmızı ya da siyah) mum da o anda fiyatın yüksekten düşüğe ilerlediği ifade eder. Bu renkler de size birazdan açıklayacağımız indikatörlerin nasıl kullanılacağı ile ilgili ipuçları vermektedir. Yani sözün kısası mumların rengi ve uzunluğu indikatörlerin çalışmasını ve bir formasyon oluşturarak sizlere trend ile ilgili bilgi vermesini sağlar.

Borsa indikatörler ve özellikleri

Borsada kullanılan onlarca indikatör mevcuttur. Bu indikatörlerin isimleri İngilizce kısaltmalardan oluşur ve sık kullanılanlar dışında diğerleri fazla akılda kalıcı olmaz. Ancak borsaya ilk girdiğinizde sizin mantığınıza ve yorumlama şeklinize göre hangi indikatörü kullanacağınız değişebilir. Bu sebeple yazımızda size sadece ismen de olsa bu indikatörlerin tamamını vereceğiz. Bu indikatörler;

Momentumla Referans Çizilenler;

Rate of Change (ROC),Stochastic oscillator,Relative Strength Index (RSI),Commodity Channel Index (CCI),Williams %R,Chande momentum oscillator (CMO),StochRSI,TRIX,Ultimate Oscillator (ULT),Aroon

Trendle Referans Çizilenler;

Moving Averages (MA),Moving Average Convergence Divergence (MACD),Average True Range (ATR),Parabolic SAR, (PSAR),Linear regression (LR),Wilder’s DMI,Price Oscillator (PPO),Forecast oscillator (FO)

Hacimle Referans Çizilenler;

Accumulation Distribution,Chaikin Money Flow (CMF),Volume Rate of Change,Volume Oscillator (PVO),Demand Index,On Balance Volume (OBV),Money Flow Index


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here