Böcekler En Fazla Ne Kadar Yüksekte Uçabilir ?

0
44
bocekler-en-fazla-ne-kadar-yuksekte-ucabilir

Böcekler En Fazla Ne Kadar Yüksekte Uçabilir ?| Kuşlar kadar böcekler de özgürce diledikleri yere uçabilme yetisine sahiptirler. Uçma kabiliyetlerine bağlı olarak böceklerin en fazla ne kadar yükseklikte uçabildikleri de sıkça sorulan sorular arasında gelmeye devam etmektedir. Bunun için hem doğa bilimciler hem de belgesel yapımcılar tarafından doğal gözlem metodu kullanılarak böceklerin uçuş seviyeleri araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar denek olarak baz alınmış ve böceklerin en fazla ne kadar yükseklikle uçtukları böylelikle tahmin edilmiştir.

Tüm böcek türlerinin ne kadar yükseklikte uçtuklarını tespit etmek ve bunun ardından da ortalama bir yükseklik söylemek en doğru yol olmaktadır. Ancak buna ne mekan ne de zaman imkan verir. Bunun için araştırmacılar denek olarak belirledikleri böcek türünü kullanarak bunlardan yola çıkarak bir böcek türünün en fazla ne kadar yükseklikten uçabileceğini bilim dünyasıyla paylaşabilmektedirler. 2014 yılında yapılan ve dünyanın sürekli yüksek dağ zirvelerinde uçmalarıyla tanınan Bombus arıları denek alınarak yapılan araştırmaya göre bu böceklerin ne kadar yükseklikte uçabilecekleri tespit edilmektedir.

Bombus arıları ne kadar yükseklikten uçuş yaparlar?

Bombus arıları dünya genelindeki yüksek dağ zirvelerinin doruk noktalarına dek uçabilen nadir arı türleridir. Bu nedenle denek olarak kullanılmışlardır. Yapılan araştırma bir kere daha hayrete düşürücü sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Çünkü bu arılar 5000 metrenin üzerinde yükseklikte uçabilmektedir. Hatta hava muhalefeti yaşanmazsa bu arıların Everest Dağının doruklarına dek çıkabilecekleri tahmin edilmektedir. Elbette bu yapılan araştırma da küçük ama marifeti büyük deyimini bir kere daha ortaya koymuştur.

Ortalama 5000-6000 arası

Bu bilimsel çalışmadan da yola çıkılacak olunursa böceklerin en fazla ne kadar yükseklikten uçabileceklerine ilişkin olarak ortalama 5000 – 6000 m arasında uçuş yüksekliklerinin bulunduğunu rahatlıkla belirtmemiz mümkün. Bu da aslında gökdelenlerle dahi karşılaştırılamayacak kadar oldukça yüksek mesafelerin yaşanmasına neden olan bir mesafe olarak karşımıza çıkar.

Bütünüyle bu özellikleri doğrultusunda değerlendirilerek her anlamda profesyonelce ve tamamen sıra dışı özelliklerle üstün uçuş kabiliyetlerine bağlı olarak hizmet verdiklerini gözler önüne sermektedir. Bu da 2014 yılında denek olarak baz alınan Bombus arılarının neler yapabileceklerini insanoğluna bir kere daha göstermiştir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here