Bir Uçak Kazasından Sonra Kara Kutu Nasıl Bulunur ?

0
243
bir-ucak-kazasindan-sonra-kara-kutu-nasil-bulunur

Bir Uçak Kazasından Sonra Kara Kutu Nasıl Bulunur ?| Hiç kuşkusuz günümüzde uçak yolculuğu oldukça güvenilir bir seyahat yöntemidir. Kara deniz ve demir yoluna göre daha güvenli olmasına rağmen olası bir kaza durumunda ölüm riski oldukça yüksektir. Bu yüzden uçak üreticileri ilk uçaklarını ürettikleri günden bu yana meydana gelen kazalardan ders çıkararak her yeni üretimde daha sağlam ve güvenilir bir uçak üretmiştir. Uçak üreticileri bu zamana kadar meydana gelen kazaların bir daha yaşanmaması için kazaların sebeplerini araştırmış ve bu sebeplere yol açan sorunlar için yeni yöntemler bulmuştur. Peki ama bir uçak kazasının sebepleri nasıl araştırılır.

Kara Kutu Nedir? Ne işe yaramaktadır?

Kara kutular uçakların gözlem ve kayıt yerleridir denilebilir. Uçak üreticileri tarafından uçak kazalarının sebeplerinin bulunması ve sorunun bir daha yaşanmaması için gerekli çalışmaların yapılabilmesi için kaza kaydı gerekmektedir. Bu sebeple ilk olarak 1960 yılında ses kaydı zorunluluğu sebebiyle devreye sokulan kara kutular günümüzde uçak yolculuklarının güvenliğini sağlamaktadır. Kara kutu diye isimlendirilen bu kayıt cihazları bütün uçuş verilerini eksiksiz olarak kayıt altına alabilme özelliğine sahiptir. Pilotların bilgisayar ekranlarında gördüğü yükseklik, basınç, hız, sıcaklık, koordinatlar, pilotların kendi aralarındaki konuşmaları ve kule ile olan konuşmalarını kayıt altına almaktadır. Kara kutular uçakların kuyruk bölümünde yer alır. Sağlam bir yapıya sahip olan kara kutular düşme gibi bir durumda daha az darbe alması için kuyruk kısmına yerleştirilmişlerdir.

Kara Kutular Nasıl Bulunur?

Kara kutular kaza sonrasında nereye düşerlerse düşsünler çok kısa bir süre içerisinde bulunabilmektedirler. Bunu birçok sebebi vardır. Kara kutuların sahip olduğu özellikler kutuların bulunma sürelerini kısaltmaktadır. Bir uçak okyanusa düşüp okyanusun derinliklerine gömülse bile kara kutu su ile temas ettikten sonra etrafına sinyal yaymaya başlamaktadır. 3 ay boyunca sinyal gönderebilme gücüne sahip olan kara kutuların bulunma süreleri genelde 1 hafta bile sürmemektedir. Sinyal güçleri çok yüksek olduğu için 6 km uzaklıktan sinyalleri yakalanmaktadır. Düşmeye çarpmaya oldukça dayanıklı olan kara kutular parçalanmayıp tek parça halinde kaldıkları içinde kolayca bulunabilirler. Kara kutular isimlerinin aksine parlak turuncu renktedirler. Bu özellikleri de uçak kazası sonrası bulunmalarını kolaylaştırmaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here