Bir Pilin Dolu Mu Yoksa Boş Mu Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz ?

0
259
bir-pilin-dolu-mu-yoksa-bos-mu-oldugunu-nasil-anlayabiliriz

Bir Pilin Dolu Mu Yoksa Boş Mu Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz ?| Bir pilin dolu olup olmadığı, pilin doluluk oranını ölçebilen kimi elektronik aletlerden yardım alınarak tespit edilebilmektedir. Bununla birlikte, pilin dolu mu yoksa boş mu olduğunu tespit etmenin çok daha basit ve kullanışlı bir yolu olduğu bilinmektedir. Princeton Üniversitesi’nde araştırmalar yürüten bazı bilim insanları bir pilin zıplama kabiliyetinin o pilin doluluk derecesiyle yakından alakasının bulunduğunu belirledi. Journal of Materials Chemistry A dergisi üzerinden bilim havuzuna arz edilen araştırmaya göre, yeterli yükseklikten atılan bir pilin, zemine düşmesinin hemen ardından ulaştığı yükseklik seviyesi doluluk miktarı eksildikçe çoğalıyor. Bu durumun sebepleriyse pek çok bilim takipçisi tarafından merak ediliyor.

Boş Pil Neden Daha Yükseğe Ulaşır?

Günlük hayatta, en fazla kullanılmakta olan piller Alkali pillerdir. Alkali pillerin içeriğinde, yükseltgenme reaksiyonunun oluşumuna ev sahipliği eden elektrot şeklinde ifade edilebilecek; çinkodan meydana gelen bir anot ve İndirme tepkimesinin oluşumuna ev sahipliği eden elektrot şeklinde ifade edilebilecek; mangan dioksitten oluşan bir katot bulunmaktadır. Kişisel ve günlük kullanım halindeki alkalin piller, çinko, elektron salgılayıp artı değerlere sahip iyona dönüşmek şeklinde ifade edilebilecek yükseltme eylemini gerçekleştirirken, katotta bulunan mangan elektron alma yöntemiyle indirgenir.

Pilden alınabilecek potansiyel randımanı yükseltmek amacıyla, Alkali pillerde bulunan anot, kimyasal reaksiyonun söz konusu olduğu yüzey alanını, çinko tozları ve potasyum hidroksitin bileşeninden meydana getirir. Pilin enerjisi azaldıkça, çinko, yükseltme eylemini gerçekleştirmeye başlar ve çinko oksit üretimine geçer. Çinko parçacıklarının çevresinde toplanmaya başlayan çinko oksit, parçaların hareket kabiliyetini kısıtlayarak, jel formunda bulunan çinko elektrotun, sertleşerek katı bir hal almasına neden olur. Pilin tabiatında ortaya çıkan bu yeni durum, boşalan Alkalin pillerin, zıplayarak yükselme kapasitesinin artmasını sağlar.

Enerji Miktarı %50’nin Altına Düşmüşse

Bununla birlikte, pilin içinde bulunan enerji miktarı, %50’nin altında bir seyir göstermeye başladığı zaman, pilin zıplama kapasitesindeki büyük yükseliş düşer ve zeminle temas ettikten sonra çıktığı yükseklik hemen hemen hiçbir değişiklik göstermez. Bu vaziyetin sebebi pilin içinde bulunan enerji miktarı %50’ye yükseldiğinde, çinko parçacıklarının çevresinde meydana gelen çinko oksidin, çinko parçacıklarının hareket kabiliyetini hemen hemen sıfıra indirmesidir. Bu aşamanın ardından elektrotun katılaşma süreci noktalanır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here