Bir Dinozor Yumurtadan Kaç Günde Çıkar ?

0
29
bir-dinozor-yumurtadan-kac-gunde-cikar

Bir Dinozor Yumurtadan Kaç Günde Çıkar ?| Soyu tükenmiş olan dinozorların kuşlar ve sürüngenler gibi üremelerini yumurtlayarak gerçekleştirdikleri biliniyor. Fakat süreç ile ilgili bilgi ne yazık ki yok denecek kadar az bulunuyor. Dr. Gregory Erickson’ın ve arkadaşlarının yaptıkları çalışmalara ve yayınladıkları sonuçlara göre neredeyse bütün dinozor türlerinin yumurtadan çıkma süreleri 3 ile 6 ay arasında değişmekteydi. Kuşların yumurtadan çıkma süreleri 11 ile 85 gün arasındadır. Sürüngenlerde ise bu süre benzer büyüklüklerindeki kuşların süresinin iki katı kadardır. Bazı bilim adamlarına göre dinozorların yumurtadan çıkma süresinin kuşlardaki gibi hızlı olduğu düşünülüyordu. Fakat Dr. Erickson’ın ve arkadaşlarının çalışmaları bu düşünceyi yalanlıyor.

Nasıl Hesaplanır?

Ağaçların yaşları üzerindeki yaş halkalarından belli olur. Dinozorlarda ise bu durum dişlerdedir. Dişlere her gün yeni bir çizgi eklenir. Bu şekilde hayvanın ne kadar zaman boyunca geliştiği hesaplanır. Araştırmacılar dinozor türlerinin yumurtadan ne kadar sürede çıktığını öğrenmek için iki farklı türe ait dinozor embriyosunun fosillerinin diş izlerini saymışlar. Bu türlerden biri Moğolistan bölgesindeki Gobi Çölü’nde yaşamıştır ve boyu bir koyununki kadardır. 190 gram ağırlığında küçük yumurtaları olan bu tür Protoceratops şeklinde adlandırılmaktadır. Bir diğer tür ise Hypacrosaurus denilen dinozor türüdür. Bu türün yumurtaları kendileri gibi oldukça büyük boylardadır. Kanada, Alberta’da bulunan yumurtaların ağırlığı dört kilogramdan fazladır. Gelişmiş mikroskoplar yardımı ile embriyo fosillerindeki dişlerin üzerinde yapılan çalışmalarda bu dinozorların yumurtadan çıkma süreleri Protoceratops için 3 ay, Hypacrosaurus için ise 6 ay olarak belirlenmiştir.

Dinozorların Nesillerinin Tükenme Sebebi Nedir?

Dinozorların nesillerinin tükenme sebebi Dünya’ya çarpan devasa bir gök taşı olarak düşünülmektedir. Ancak birçok tür hayatta kalırken neden sadece dinozorların soylarının tükendiği tartışma konusudur. Bazı elde edilen sonuçlar bu konuda da bilgi veriyor. Bazı araştırmacılara göre yavruların yumurtadan uzun çıkması ve çıktıktan sonra bile 1 sene gibi uzun bir süre boyunca ebeveynlerinin bakımına ihtiyaç duyması diğer canlı türlerine göre dinozorları dezavantajlı yapıyordu. Çünkü bu süreç arttıkça diğer yırtıcılara yem olma ve açlık riskini de artırıyordu.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here