Bir Balık Ne Kadar Hızlı Yüzebilir ?

0
47
bir-balik-ne-kadar-hizli-yuzebilir

Bir Balık Ne Kadar Hızlı Yüzebilir ?| Balıklar boyutlarına, beslenmelerine hatta hızlarına göre de sınırlandırılabilir. Balıkların yanlarında yer alan kaslar sayesinde su içinde hareket etmesini ve yüzmesini sağlar. Balıklar suyu kasları ile itmesi sayesinde hareketi sağlanmaktadır.

Balıkların Yüzmesinin Çalışma Prensibi

Balıklar gövdelerinde yer alan kasların kasılması sayesinde kuyrukları da aynı yönde hareket etmesi sayesinde suyun geriye doğru itilmesinde yardımcı olur. Bu sayede de balıkların ileri hareketi sağlana bilmektedir. Bu şekilde kasların kasılması sonrasında gevşerken diğer kasları kasılır ve bu sayede zıt hareket olur. Kasların bu hareketleri sayesinde su içinde yol alması sağlanır. Ancak bu kas hareketlerinin fazla olması ve vücut büyüklüğüne göre balıkların daha da hızlı yüzmesi sağlana bilmektedir. Balıkların hızları da tahmini ve bazıları da anlık hesaplamalar ile belirlenmiştir.

En Hızlı Balıklar Ve Boyutları

  • Yelken balığı denizde en hızlı yüzen balık olarak bilinir ve 110 km hıza kadar ulaşabilmektedir. 13 yıl ömrü olan ve 348 cm boyutuna kadar ulaşır ve 100 kg ağırlığına kadar ulaşabilmektedirler. Okyanuslarda genelde Atlantik ve Pasifik bölgesinde yaşamaktadırlar.
  • Çizgili Marlin 80 km hıza kadar ulaşabilen bu balık Hint ve Pasifik okyanusunda yer alan ılık sularda yaşamını sürdürmektedir. Boyutu 290 ve 420 cm aralığında olur ve ağırlıkları 440 kg ‘a kadar ulaşabilmektedir.
  • Vahu balığı saatte 78 km hıza kadar ulaşabilir. Ilık sularda ve tropikal sularda ve okyanuslarda yaşamını sürdürür. Akdeniz ve Karayip denizlerinde de görülen bu tür 250 cm boyutuna ve 83 kg ağırlığına kadar ulaşırlar.
  • Sarı yüzgeçli ton balığı satte 74 km hıza sahiptir. Genellikle yaşamını Pasifik, Atlantik ve Hiny okyanuslarına dayanır. 150 cm ve 239 cm boyutlarına ulaşabilmektedir. Ağırlıkları 200 kg kadar ulaşan balık türüdür.
  • Pamuk balığı, köpekbalığı olarak sayılan bir balık türüdür. 20 yıl kadar yaşamı olan pamuk balığı 69 km/saat hıza kadar ulaştığı bilinir. Ağırlıkları 205 kilogram ola ve boyutu 335-400 cm olan bir balıktır.
  • Kemik balığı da oldukça küçük olan ağırlığı 10 kg ve boyutu 35 cm ve 104 cm olan Abd, Brezilya, Meksika bölgesinde yaşayan ve hızı 64 km/saat olabilmektedir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here