Beynimiz Kaslarımız Gibi Yorulur Mu ?

0
255
beynimiz-kaslarimiz-gibi-yorulur-mu

Beynimiz Kaslarımız Gibi Yorulur Mu ?| Beyinde aynı kaslarımız ve diğer organlarımız gibi yorulabilmektedir. Bunun en önemli nedeni ve beyni en fazla yoran sebep strestir. Beyni yormanın yanında beynin görevlerini yerine getirmesini kısmen engellemektedir. Çoğunlukla büyük şehirlerde yaşayanların sıklıkla karşılaştıkları trafik, çalışma alanlarındaki fazla sayıda kişinin dar bir ofis mekanında çalışması da stresi tetiklemektedir.

Yine çalışma esnasında ya da günlük hayatta cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi radyasyon yayan maddelere uzun süre maruz kalmak beyni olumsuz olarak etkilemektedir. Beynin gelişimine katkı sağlayan bazı vitamin ve minerallerin vücutta eksilmesi beynin işlevlerini yerine getirmede durgunluğa sebebiyet verir. Ayrıca hastalık sebepli kullanılan kanser hastalığı, epilepsi hastalığı gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılan ilaçlar beyin yorgunluğuna sebebiyeti vermektedir. Düzensiz uyku düzeni, sık alkol kullanımı ve psikolojik rahatsızlıklar da bir diğer önemli nedenlerden biridir.

Beyin Yorgunluğuna Karşı Yapılması Gerekenler

Özellikle beyin yorgunluğu ile mücadelede temiz hava ve açık havanın çok katkısı bulunmaktadır. Evinizin ve çalıştığınız iş yerinizin imkanınınız olması durumunda sıklıkla havalandırmaya ve boş zamanlarda açık havada hafif tempoda yürüyüş vücudumuza olduğu kadar beynimize de iyi gelecektir. Ne kadar yoğun çalışılırsa çalışılsın tatil yapmaya ve dinlenmeye zaman ayrılması gerekmektedir. Bu vücuttaki stres oranını azaltacak olup ayrıca beynin de rahatlamasını sağlayacaktır.

Beyin Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler ve Tedavi Yöntemi

Beyin yorgunluğuna özellikle fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişler çok iyi gelmektedir. Ayrıca çekirdekli tane üzüm, kuru üzüm ya da üzüm suyunun tüketilmesi de beyni oldukça beslemektedir. Bir diğer beyne yararlı meyveler ise böğürtlen, ayva, elma, yaban mersinidir. Somon e sardalye balığının da sıklıkla tüketilmesi ile beraber pilav için pirinç olarak kepekli pirinç kullanılması daha sağlıklı olmaktadır. Yorgun olunduğu zamanlarda açık bir çay ya da şekersiz olarak hazırlanan kahve de beynin dinlenmesini sağlamaktadır.

Beyin yorgunluğunun çok fazla yan etkisi olduğu gibi bunlardan birçoğu geri dönüşü çok zor olan hastalıklardan oluşmaktadır. Bunun için kişilerde erken tedavi çok önemlidir. Beyin yorgunluğu için TMS uygulaması gerçekleştirilmekte olup bu tedavi süreci ortalama bir ay aralarla yapılmaktadır. Bu yüzden tedavi süreci oldukça uzun sürebilmektedir. Bu tedavi ile gereksiz ve olumsuz olan bilgilerin beyinden uzmanlarca silinmesi sağlanmaya çalışmakta olup bu sayede hafıza kayıpları gibi olumsuz durumların önüne geçilmektedir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here