Beyin Haritalama Nedir ?

0
28
beyin-haritalama-nedir

Beyin Haritalama Nedir ?| Beyin insan vücudunun en karmaşık organlarından biridir. Bu sebeple de beyni incelemek yüzyıllardır doktorlar için önemli olmuştur. Bu sebeple de 1995’li yıllarda beyin haritalama adı verilen yeni bir beyin inceleme yöntemi ortaya çıkmıştır. Bu üç boyutlu beyin inceleme sistemi günümüzde birçok hastalığın tanısında kullanılmaktadır.

Beyin Haritalama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Günümüzde beyin haritalama genel olarak psikiyatrik problemi olan hastalarda kullanılan ve beynin üç boyutlu olarak incelenmesi veya görüntülenmesi işlemine denmektedir. Bu işlem ilk olarak beyin sinyallerini alma işlemi olan EEG ile başlamaktadır, daha sonra ise QEEG ismi verilen bir sistem ile beynin 40 Hz’e kadar olan sinyalleri incelenir. Bu işlemlerden sonra ise herhangi bir hastalığı olmayan kişilerin verileri ile psikolojik hastalığı olan kişilerin verileri karşılaştırılır ve bu verilerin frekans değerleri ölçüldükten sonra ise 3D beyin görüntüleme işlemine başlanır. Beyindeki sinir hücreleri S-Loreta adı verilen sistem ile üç boyutlu olarak görüntülenir. Bu görüntüleme işlemleri sırasında hem EEG hem de MEG isimli beyin görüntüleme sistemleri bir arada kullanılmaktadır.

Beyin Haritalama Sisteminin Önemi Nedir ve Neden Bu Sistem Kullanılır?

Üç boyutlu olarak beyin haritalama sistemi sadece beynin görüntüsünü vermez aynı zamanda, beynin nasıl çalıştığı, beyindeki kan akımını, beynin simetrisi, beynin bozulan fonksiyonlarını ve bozuk beyin alanlarını da görmeye ve incelemeye yaramaktadır. Beyin haritalama işlemi çocuklarda, dikkat eksikliği, hiperaktivite, Gelişim eksikliği, Otizm ve Asperger Sendromu gibi hastalıkların tanısında kullanılmaktadır.

Bu yöntem gençlerde ise, Depresyon, Panik Atak, Uyuşturucu Tespiti, OKB adı verilen Obsesif Kompulsif Bozukluklar, Şizofreni, Alzheimer, Kafa Travmaları, Beyin kanaması ve felçlerde çok kullanılmaktadır. Genel olarak üç boyutlu beyin haritalama sistemi; tanı koymak, tanıları kuvvetlendirmek, tedavi sonrası çıktıları görmek ve ölçmek için günümüzde kullanılan en etkili ve son derece gelişmiş bir sistemdir.

Bu yöntem çoğunlukla psikiyatrik veya mental hastalığı olan kişilerde kullanılmakta ve etkili olmaktadır. Bu sistem ile ruhsal hastalığı olan kişilerin tedavisinde yapılacak işlemler ve tedavinin devam edip etmeyeceği belirlenir. Ve sistemin çıktıları ile çoğunlukla doğru sonuçlar alınabilmektedir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here