Bebeklerin Gözlerinin Rengi Neden Zamanla Değişir ?

0
24
bebeklerin-gozlerinin-rengi-neden-zamanla-degisir

Bebeklerin Gözlerinin Rengi Neden Zamanla Değişir ?| Bebekler doğdukları zaman göz renkleri gri ve mavi arasında bir renkte olmaktadır. Zaman içerisinde hepimizin tanıklık ettiği gibi, bu göz rengi değişerek, bebeğin genleri ile belirlenen göz rengine dönüşür. Bu durum bebeklerin doğdukları zamanda göz yapısının henüz gelişmemiş olmasına ve gözün rengini veren melanin oranının az olmasına bağlanmaktadır. Melanin oranı zamanla artarak, bebeğin gerçek göz rengi ortaya çıkmaya başlar.

Göz Renginin Oluşumu

Bir insanın gözlerinin rengini anne ve babadan gelen genler belirlemektedir. Göz rengi ile kastedilen şey, gözün iris adı verilen kısmının rengidir. Gözün irisi üzerindeki renk, aynı zamanda saçlara ve insan derisine de renk veren melanin pigmenti ile sağlanmaktadır. Melanin, vücutta melanosit hücreleri aracılığı ile üretilmektedir. Yeni doğan bebeklerde melanosit hücreleri henüz çok gelişmediğinden melanin miktarı çok azdır. Bu durum bebeğin gözlerinin mavi ve gri arasındaki bir renge sahip olmasına neden olmaktadır. Göz irisinin rengi, vücuttaki melanin oranına göre şekillenmektedir. Bu durum yalnızca insanlarda değil, yeni doğan birçok canlıda aynı şekildedir.

Melanin Pigmenti Nedir?

Melanin pigmenti, koyu renge sahip olan biyolojik bir pigmenttir. Herkesin vücudunda bulunan melanin pigmentinin miktarı, kişiden kişiye değişmektedir. Melaninin insan saç, göz ve derisine renk verme görevinin dışında, güneşin ultraviyole ışınlarından vücudu korumak gibi bir özelliği de bulunmaktadır. İnsan vücudunda doğumdan sonra yoğun bir şekilde üretilmeye başlanan melanin pigmenti, yaşlanma devrelerinde durur. Yaşlı kimselerin saçlarının beyazlaması ve bazen göz renginin solması tamamen buna bağlıdır. Vücutta salgılanan Tyrosinaz enzimi, melanin oluşumunu etkilemektedir. Bu enzim yükseldiğinde melanin üretimi daha fazla hale gelmektedir.

Melanin Miktarı Ve Göz Rengi

Gözleri açık renk olan insanların vücutlarındaki melanin miktarı daha azdır. Koyu renkli gözlü kimselerde melanin daha fazla bulunur. Bebeğin doğumundan sonra, vücudundaki melanin üretimi hız kazanır. Bilindiği üzere yeni doğan bebeklerin vücutlarının gelişimi, doğumdan sonra da devam etmektedir. Bir bebeğin vücudunun gereken özelliklere sahip olması, yaklaşık olarak dokuz aylık bir süreci kaplayacaktır. Dokuz ayın sonunda bebeklerde birçok vücut fonksiyonu gibi göz rengi de gereken hale gelir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here