Bebekler Düşünebiliyor Mu ?

0
21

Bebekler Düşünebiliyor Mu ?| Düşünebilmek ve mantıklı çıkarımlarda bulunabilmek, düşünceyi soyut anlamda algılayabilmek insanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliktir. Mantıksal düşünme insanların geçmiş deneyimlerini değerlendirmesini ve ileriye dönük yeni değerlendirmeler yapabilmesini sağlamaktadır. Bebeklerde düşünme sürecinin tam olarak hangi noktada başladığının bilinmesi, öğrenmeye ne zaman başlandığının bilinmesi açısından oldukça önemli bir bilgidir. Bilim insanlarının bazılarına göre bilişsel işlevler dile bağlıdır. Yani bu düşünceye göre bebekler konuşmaya başlayıncaya kadar etkin bir şekilde düşünemiyor. Ancak bazı araştırmalar bebeklerin daha önceleri de düşünebildiğini ortaya koyuyor.

Soyut Düşünebilme Nedir?

Soyut düşünebilme nesneler, fikirler ve olayları algılayabilmek, bunlar arasında ilişki kurabilmek anlamına gelmektedir. Okul öncesi yani ilk çocukluk dönemindeki insanların soyut düşünme becerisine sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak bazı araştırmalar gösteriyor ki soyut düşünebilme, bebeklerde de var olabilir. Bu araştırmanın bazı kısımlarında birbirinin aynı veya farklı şekillerdeki oyuncakların gösterildiği 7 aylık bebeklerin oyuncakları ayırt edebildiği ve farklı tepkiler verebildiği gözlemlenmiştir.

Bebekler Düşünebilir Mi?

Düşünebilme konusunda yapılan diğer araştırmalar ise bebeklerin istatiksel veri değerlendirmesi yapabildiğini göstermektedir. Yani açıklamak gerekirse, 6 – 8 ay arasında bulunan birçok bebekte yapılan deneyde bebekler %80′ i kırmızı renkte, geriye kalanı beyaz renkte olan topların olduğu bir kutu gösterilmiştir. Sonrasında ise bu kutudan rastgele şekilde seçilen 5 top seçilerek bebeklere gösterilmiştir. Bebekler seçilen topların dört tanesinin beyaz olduğu ve bir tanesinin kırmızı olduğu destelere, 4 tanesinin kırmızı ve 1 tanesinin beyaz olan destelere göre daha çok şaşırmışlardır. Yani kutudaki çoğunluk rengi fark edebildikleri gözlemlenmiştir. Bebeklerin kutudaki hakim rengin az olduğu destelere daha çok şaşırması, bu durumu doğal karşılamamaları olarak yorumlanabilmektedir. Bu deney bilim dünyasında bebeklerin farklı olasılıkları algılayabildikleri ve bu olasılıklar üzerinden değerlendirmeler yapabildikleri sonucu çıkarmaktadır. Bebeklerin olasılıklar hakkında ilişki kurarak fikir sahibi olmaları da düşünebildikleri anlamını net bir şekilde çıkarıyor. Yine de bu soruya net ve kesin bir cevap verebilmek mümkün değil.

Bebeklerin zekası düşünülenden daha gelişmiş olabilir veya deneyler farklı şekillerde yorumlanmış da olabilir. Yine de şu ana kadar yapılan deneyler bebeklerinde düşünebildiğini göstermektedir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here