Bazılarımız Niçin Daha Fazla Terliyor ?

0
16
bazilarimiz-nicin-daha-fazla-terliyor

Bazılarımız Niçin Daha Fazla Terliyor ?| Terleme, vücudumuzun doğal fonksiyonlarından biridir. Ter bezleri vücut ısısını dengeleyebilmek için görevlerini yerine getirir ve bu vücudun doğru çalıştığını gösteren doğal bir reaksiyondur. Terleme yönlendirilemez ve istem dışı gelişir. Aynı zamanda terleme oranı, farklı nedenlere bağlı olmakla birlikte kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Terleme Nedir?

Terleme vücut ısısının dengelenmesini sağlayan, metabolizmanın çalışması sonucu gelişen bir faaliyettir. Tıbbi ismiyle perspirasyon olarak bilinen ter, ter bezleri sayesinde vücudun soğutularak vücut ısısının korunması için üretilir. Yetişkin bir bireydeki ortalama ter bezi sayısı 2 ila 5 milyon arasında değişmektedir. Ter bezleri vücudun farklı bölgelerinde bulunur. Berrak ve kokusuz teri üreten ter bezleri ayak tabanları, el ve yüz bölgelerinde bulunurken, kokulu teri üreten ter bezleri ise genellikle koltuk altı ve genital bölgelerde toplanmıştır. Sağlıklı ve doğru çalışan bir vücudun göstergesi olan terleme, son derece doğal bir süreçtir.

Aşırı Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

Terleme oranları birçok faktörden etkilenerek kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Ortamın ısısı, kişinin vücut ağırlığı ve büyüklüğü, kıyafet türü, hareketliliğin seviyesi, stres vb. bu faktörlerden bazılarıdır. Aşırı terleme, bölgesel ya da genel olarak ikiye ayrılır. Bölgesel terleme genetik olabilir ve ilaç gibi dış faktörlerden etkilenmez. Çocukluktan itibaren ortaya çıkar ve kadın ve erkeklerde eşit olarak görülür. Bölgesel aşırı terleme, %2-3 gibi oldukça düşük oranlara sahiptir. Belirli bir yaştan sonra stres gibi dışsal uyarılarla tetiklendiği de görülebilir. Bölgesel ya da lokal aşırı terleme olarak bilinen terlemenin bu türü, özellikle uyandıktan sonra ortaya çıkar.

Genel aşırı terleme, kullanılan ilaçlara ve dışsal bazı nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Genel olarak gövdede görülür ve vücudun büyük bölümünde yoğun bir terlemeye neden olur. Obezite, ergenlik, menopoz gibi belirli dönemlere, kullanılan hormon düzenleyici ilaçlara ya da antidepresanlar, şiddetli ağrı kesicilere, ateş yapan bazı hastalık ve kanser türlerine bağlı olabilen genel aşırı terlemenin başka birçok nedeni daha vardır. Bu nedenle tam ve doğru bir teşhis için doğru tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Bazılarımız Niçin Daha Fazla Terlemektedir?

Aşırı kilolu kişilerin vücuttan teri atması normal kilodaki kişilere oranla daha zordur. Bu nedenle normal kilodaki bireylere göre kilolu veya obezite bireylerdeki terleme oranı daha yüksektir. Yüzey alanı/hacim oranı daha küçük olduğundan bu bireyler vücuttan teri rahat olarak atamazlar. Bunun yanında spor alışkanlığı olan kişilerde terleme oranı diğer insanlara göre daha yüksektir.

Hareket halinde olmaları ve vücut ısılarının yükselmesine bağlı olarak vücudun soğutulması için terleme oranları da yüksek olur. Ayrıca aşırı terleme olarak bilinen hiperhidroz hastalığına sahip kişilerde de terleme oranı diğer kişilere göre yüksektir. %3’lük bir orana sahip olan hiperhidroz bireylerin özellikle el, ayak ve koltuk altı bölgeleri yoğun olarak terler.

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here