Bazı Meyveler Nasıl Toplandıktan Sonra Olgunlaşmaya Devam Edebiliyor ?

0
20
bazi-meyveler-nasil-toplandiktan-sonra-olgunlasmaya-devam-edebiliyor

Bazı Meyveler Nasıl Toplandıktan Sonra Olgunlaşmaya Devam Edebiliyor ?| Her meyve farklı gelişim süreçleri sonunda olgunlaşmasını tamamlamakta olup bazı meyvelerin toplandıktan sonra da gelişim süreçlerini devam ettirdikleri bilinmektedir. Bazı meyvelerin gelişim aşamasında toprak altında kalan tohumları sayesinde tamamen gelişim süreçlerini tamamlamaları mümkün olabilmektedir. Bazı meyveler ise bu sürecin bir kısmını toplandıktan sonra devam ettirebilmektedirler. Meyvelerin gelişim süreçlerini tamamladıktan sonra ulaşabilecekleri maksimum boyuta ulaşırlar.

Olgunlaşma süreci içerisinde meyvenin rengi, kokusu ve tadı yanında içindeki şeker oranında da bazı değişiklikler ve gelişmeler söz konusu olmaktadır. Gelişim sürecinde meyvenin içinde bulunan hücrelerdeki hücre duvarı parçalanarak içindeki nişasta oranı ve depoladıkları karbonhidrat oranında bazı değişiklikler yaşanabilmektedir. Fakat bu oran her meyve için farklı oranda ve miktarda değişiklik göstermektedir. Olgunlaşma süreci içerisinde suda çözünen şeker oranlarının maksimum seviyeye ulaşması sağlanmış olur. Meyveler genel olarak gelişim süreçlerini tamamlama süreleri ve yerleri bakımından iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar toplandıktan sonra gelişmeye devam eden meyveler ve devam etmeyen meyveler şeklindedir.

Toplandıktan Sonra Olgunlaşmaya Devam Eden Meyveler Bunu Nasıl Sağlıyor?

Toplandıktan sonra olgunlaşmaya devam eden meyvelerin bunu sağlama şekli tamamen meyvenin toprakla bağlantısının koparılmasından sonra artık solunum yapamaz hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bu tür meyveler genellikle üzüm ve çilek gibi tamamen olgunlaştıktan sonra koparılması gereken meyvelerdir. Bu tür meyveler toprakla olan bağlantısının kesilmesinden sonra gelişim süreçleri tamamen durur ve artık olgunlaşma beklenemez.

Koparıldıktan sonra gelişimi devam eden yani renk koku ve tat gibi gelişimlerini sürdüren meyveler de ise toprakla bağlantısının kesilmesinden sonra dahi gelişim devam eder. Yani meyve solunum yapmaya devam etmektedir. Bunun sağlanması için bazı meyvelerde bolca güneş ışığına ihtiyaç duyulabileceği gibi bazı meyveler için karanlık ve ışıksız ortamlar tercih edilmektedir. Bu meyveler koparıldıktan sonra da solunum yapmaya devam etmekte olup bazı meyvelerin solunum yapma hızı oldukça yüksek olduğundan bir gecede olgunlaştıkları da görülmektedir.

Hangi Meyveler Toplandıktan Sonra Gelişmeye Devam Eder?

Genellikle muz hurma gibi meyveler toplandıktan sonra da gelişimlerini sürdürmeye devam eder. Özellikle muz toplandıktan sonra renginde, kokusunda ve tadında bazı değişiklikler görülür.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here