Bazı İnsanlar Neden Yüksekten Korkar ?

0
23
bazi-insanlar-neden-yuksekten-korkar

Bazı İnsanlar Neden Yüksekten Korkar ?| Yerden belirli bir yükseklik bazı insanları oldukça korkutur. Bu tıpta akrofobi olarak isimlendirilen bir psikolojik hastalıktır. Bu hastalığın derecesi oldukça önemlidir. Kimileri yüksek bir apartman dairesinden bile korkarken kimileri ise uçurumun kenarı oldukça korkutucu olabilir. Akrofobi uçma korkusuyla oldukça karıştırılmaktadır. Fakat ikisi farklı bir rahatsızlıktır. Birçok insanda sıkça görülebilir bir durumdur. Önceleri yükseklik korkusunun bazı insanlarda görülen içgüdüsel bir durum olduğu düşünülmekteydi. Fakat bebekler üzerinde araştırmalar yapan bilim adamları bu durumun içgüdüsel olmadığını anladı. Bu korkunun sebebinin aşağıya düşerek zarar görebilme olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirlendi.

Yükseklik Korkusunun Sebebi Nedir?

İnsan gözünün yüksekten aşağıya baktığı zaman beyin bir mesaj algılar ve ona göre davranmak ister. Beyin uçtuğunu düşünürken ayakların yere basması ise bir çelişki durumu ortaya çıkartır. Bu çelişki beyinde karmaşaya yol açar ve yükseklik korkusu ortaya çıkar. Her 20 kişide görülen bu durum aslında herkeste vardır. Fakat verilen tepki farklı olduğu için bu durum yükseklik korkusu olarak nitelendirilmiştir. Yani normal bir yükseklikte olan insan beyninin bu durumu aşırı yüksek olarak algılaması sebebiyle ortaya çıkan bir beyin karışıklığıdır. Bu durumun sebebi olarak uzmanlar tarafından küçük yaşlarda herhangi bir yerden düşmesinden veya çevresindeki kişiler tarafından yükseklik için aşırı tepki verilmesinden dolayı ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Aktofobinin Belirtileri Nelerdir?

Belirli bir yüksekliğe çıkıldığı zaman, normal bir yüksekliğe çıkıldığı zaman bile akrofobi rahatsızlığı olan insanlarda terleme, baş dönmesi, duruma kitlenme ve bacaklarda titreme gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Aslında baş dönmesi yaşadığını sanan kişinin herkesin bildiği gibi başı dönmez. Kişi vücudunda bir dengesizlik olduğunu ve zarar göreceğini düşünür ve tutunacak kendini güvende hissedecek bir yer arar. Normal baş dönmesinden farklı bir dönme olan bu durum yükseklik korkusu olan çoğu kişide görülebilir.

Tedavisi Var mıdır?

Uzman bir psikiyatrist tarafından bu durum incelendiği zaman tedavi mümkün olabilmektedir. Kişi bu korkusuyla yüzleşmelidir. Psikiyatr da bu konu üzerinde çalışacaktır. Fakat bu korkunun üstüne gitmeden önce psikolojik olarak temellerin atılması gerekmektedir. Aksi halde daha büyük bir travma yaşanabilir ve kötü sonuçlar doğurabilir. Gerekiyorsa doktorun önerdiği anti depresan hapları kullanılmalı ve kişi cesaretlendirilmelidir. Bu şekilde uzman yardımıyla bu korku yenilebilir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here