Bazı İnsanlar Neden Bronzlaşamaz ?

0
19
bazi-insanlar-neden-bronzlasamaz

Bazı İnsanlar Neden Bronzlaşamaz ?| Bronzlaşmak ve güneş yanığı sorunu, özellikle güneş ışınlarının direk yeryüzünde olduğu yaz aylarında insanlarda cilt sorunu olarak karşılaşılmaktadır. Kısacası güneş ışınlarının insan cildinde meydana getirdiği değişimler demek mantıklı bir yaklaşımdır.

Güneş Yanığı Ve Bronzlaşma Nasıl Meydana Gelir?

İnsan vücudunda melanin adı verilen pigment faktörü rol oynar. Melanin adı verilen pigmentlerin oluşumu ise melanosit adı verilen hücrelerin sorumluluğu altındadır. Melanosit hücrelerinin bir diğer görevi ise insan cildine rengini vermektir. Başka bir deyişle, melanosit hücreleri nedeniyle bazı insanlar açık tenli olduğu halde bazıları daha koyu renklidir.

Açık ten rengine sahip insanlarda melanosit hücreleri koyu tenli insanlara oranla daha azdır. Buna bağlı olarak ise, melanin pigmenti daha az oranda üretilir.

Bronzlaşma Ve Güneş Yanığı Neden Yazın Meydana Gelir?

Özellikle yaz mevsiminde artan hava sıcaklığı ve zararlı güneş ışınlarının dünyaya dik olarak düşmesi en temel faktördür. Artan hava sıcaklığına bağlı olarak melanin hücrelerinin uyguladıkları savunma yöntemi, sayılarını fazlaca arttırmaktır. Aslında bakılırsa, melanin hücreleri insan cildinin güneş ışınları tarafından yanmasını engellemektedir.

Tüm bunlara bağlı olarak, açık tenli insanlar melanin eksikliğinden kaynaklı olarak bronzlaşamazlar ve cilt tonları sadece kızarır. Daha koyu tenli insanlar ise, artan melanin savunmasına bağlı olarak cilt tonları olağandan fazla şekilde koyulaşır.

Kısacası açık tenli insanların, özellikle yazın güneş ışınlarına uzun sürelerde maruz kalmaları önerilmemektedir. Melanin hücrelerinin savunma mekanizması olarak gelişen ciltte kızarma bir sonra ki evre olarak yerini güneş yanıklarına bırakabilmektedir.

Güneş Yanığının Tedavisinde Doğru Bilinen Yanlış Uygulamalar Nelerdir?

Toplumsal yapıya bağlı olarak bazı hastalıklarda gelenekleşen bir takım uygulamalar bulunmaktadır. Özellikle, yaz sıcaklarında çoğu insanın başına gelen güneş yanığı tedavisinde, yoğurt sürme, diş macunu sürme gibi uygulamalar kesinlikle uygulanmaması gereken tedavi yöntemleridir.

Güneş yanığı tedavisi için kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır. Hekimin yazacağı reçeteye göre, önerilen yanık kremi deri üzerinde etkili olmaktadır. Bununla birlikte, en etkili yöntem insan vücudunu güneş ışınlarından korumaktır. Özellikle yaz aylarında öğle saatlerinde dışarı çıkılmamalıdır. Sabah ve akşam saatlerinde ise önlemler alınmalıdır.

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here