Bazı Gezegenlerin Atmosferi Neden Yoktur ?

0
18
bazi-gezegenlerin-atmosferi-neden-yoktur

Bazı Gezegenlerin Atmosferi Neden Yoktur ?| Temel olarak, gezegensel yığılmadan sonra, tüm gezegenler kayalık çekirdeklere sahipti. Hepsi nebulada bulunan hidrojen gazını yakalayabilmişlerdi. Bununla birlikte, iç gezegenler Güneş’e o kadar yakındı ki, güneş sistemine maruz kalıyorlardı ve termal enerjileri, güneş sisteminin ömrü boyunca dışsal atmosferden kaçmak için önemli miktarda hidrojen ve helyumun yeteri kadar yüksek olmasına neden oldu. (Buna Jeans Kaçış Yolu denilmektedir.)

Gezegenlerin Başlangıcında Kayalık Çekirdekler Vardı

Dış gezegenler aslında kayalık çekirdekler olarak başladı. Ancak, Güneş’ten, dış atmosferlerinin dış ortamdaki kotların Jeans Kaçış Yolu ile kaçmasına izin verecek kadar ısınmamış olmaları yeterliydi. Böylece, artık hidrojen ve helyum gazı biriktirmeye devam edebildiler. Ve bu artık hidrojen ve helyum gazı kütle ve yerçekimsel alanlarını önemli ölçüde artırdı (ki bu da onları daha hızlı bir şekilde kalan kütlenin daha fazlasını oluşturdu). Bu da onları gaz devi yaptı.

Kaçış Hızı Nedir?

Kaçış hızı, bir atomun yüzeye sahip olması gereken minimum hızdır, böylece bir gezegenin yer çekimi kavramalarından kurtulabilir. Yeryüzünde, yanardağlardan gelen herhangi bir Hidrojen veya Helyum, Dünya’dan kolayca kaçabilir. Bu yüzden atmosferimizde çok az H ve O var. Öte yandan atom kütlesi = 20 birimden (yani Neon) daha fazla olan herhangi bir atom veya molekül, Dünya tarafından korunacaktır, çünkü atomun ortalama hızı kaçış hızından daha azdır.

Atmosferin Oluşumunda Gezegenin Büyüklüğü

Dünya ile aynı büyüklükte ve kütleye sahip olan Venüs, karbondioksitten oluşan kalın bir atmosfere sahiptir. Dünya kütlesinin% 15’i olan Mars, bir THIN atmosferine sahiptir, çünkü sadece CO2 gibi daha büyük molekülleri tutabilir. Mars yüzeyindeki basınç, Dünya’dan 100 kat daha küçüktür.

Yer Çekiminin Atmosfer Oluşup Oluşmamasındaki Etkisi

Bir gezegenin dengeli bir atmosfere sahip olup olmadığını belirleyen denge, temel olarak yer çekiminin ne kadar önemli olduğu ile ilgilidir. Büyük gezegenler için, yerçekimi, termal ajitasyonun etkilerinin üstesinden gelir ve bir molekül, yer çekimi alanından tamamen kaçamaz. Öte yandan, Merkür veya MOON gibi küçük bir cisim için yerçekimi küçüktür ve bir atomun rastgele termal hızı onu gezegenler arası alana doğru yoluna sokacaktır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here