Bazı Canlılar Suyun Yüzeyinde Nasıl Yürüyebiliyor ?

0
26
bazi-canlilar-suyun-yuzeyinde-nasil-yuruyebiliyor

Bazı Canlılar Suyun Yüzeyinde Nasıl Yürüyebiliyor ?| Teknolojinin hızlı gelişimi, doğaya olan merakı tetiklemiş ve özellikle hayvanlar alemi olmak üzere canlılar dünyasına ait keşifler artmıştır. Her gün yeni bir bilgi öğrenilmekte ve bu bilgiler derinliklerine inilerek nedenleri ile birlikte araştırılmaktadır. Bazı canlılar ise alışılmışın dışındaki bir özellikleri ile öğrenilen ilginç bilgilerden birine imza atmışlardır.

Su Üzerinde Yürüyebilen Canlı Türleri

Suyun üzerinde yürüme yetisi, canlılar dünyası için hayret verici ve bir o kadar ilginç bulunan bir özelliktir. Bilinenin aksine ise su yüzeyinde yürüyebilen canlı sayısı azımsanamayacak derecede fazladır. Örümcek ve böcek gibi nispeten daha küçük canlıların su üzerinde yürüyebildiği sıklıkla bilinir. Yapılan araştırmalara göre yaklaşık 1 milyon kadar böcek türünün 1200 kadarı su üzerinde yürüyebilir. Fakat bunların yanı sıra bazı kuş ve sürüngen türleri de su üzerinde batmadan kalabilme ve yürüyebilme özelliğine sahiptir. Su üzerinde yürüyebilen canlı türlerinden bazıları basilisk kertenkeleleri, balıkçı örümcekler ve böceklerdir.

Su Üzerinde Yürüyebilmenin Sırrı: Yüzey Gerilimi

Peki doğa kanunlarına tamamen ters yönde davranış gösteren bu canlılar su yüzeyinde kalmayı nasıl başarırlar? Fizik kanunlarına göre yoğunluğu sudan büyük olan cisimler ve canlı varlıklar suda batarlar. Fakat suda yürüyebilen bu canlılar, yoğunlukları suyun yoğunluğundan büyük olmasına rağmen su yüzeyinde kalabilme özelliğine sahiptir. Bu noktada devreye yüzey gerilimi girer. Moleküller arasında var olan çekim kuvveti sebebiyle moleküller birbiri üzerinde hareket etkisine sahiptir. Birbirlerini çekecek şekilde bir davranış sergilerler.

Su altındaki her bir su molekülü, çevresindeki moleküllerin kuvvetinden etkilenir ve bu etki ile de her bir su molekülü eşit biçimde her taraftan çekilir. Fakat su yüzeyi için işler tam olarak böyle değildir. Su yüzeyindeki moleküller için uygulanan kuvvet, su altındaki moleküller için uygulanan kuvvet gibi eşit değildir. Bu çekim kuvvetinin eşitsiz oluşu ise dengesiz bir harekete yol açar. Bu nedenle de suyun yüzey alanı, olabilecek en düşük seviyeye gelir ve küçülme eğiliminde olur. Tüm bunların sonucunda suyun yüzey gerilimi oluşur ve su, üzerinde yürüyebilen canlılar için esnek bir hale gelir. Üzerindeki bu canlılar için adeta geri yansıtıcı bir tepki gösterir.

Su Üzerinde Yürüyebilen Canlıların Özellikleri

Su yüzeyinde yürüyebilen canlılar için yüzey geriliminin önemi elbette ki çok büyüktür. Ancak bunun yanında bu tür canlıların su üzerinde yürüyebilmelerini sağlayan kendilerine has bazı özellikleri de mevcuttur. Yukarıda saydığımız canlılar bacaklarında bulunan mikro boyuttaki tüyler sayesinde suyu ters yönde iterler. Suyun ve canlıların birbirini itici kuvveti bir araya geldiğinde su yüzeyinde batmadan yürümeleri mümkün olur. Bu tüyler su üzerinde ufak da olsa bir dalgalanma yaratsa da canlıların su yüzeyinde kalmalarına bir engel oluşturmaz.

Daha büyük boyutlardaki kuş ve sürüngen türleri için ise suda yürüyebilmelerini sağlayacak yukarı yönlü aksi yönde bir kuvvet üretmeleri gerektiği tespit edilmiştir. Su üzerinden yürüyerek geçen basilisk kertenkelesinin yürürken yaptığı her bir hamlede bu kuvveti ürettiği keşfedilmiştir.

 

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here