Bazen Şarkılar Zihnimizde Neden Sürekli Tekrar Eder ?

0
24
bazen-sarkilar-zihnimizde-neden-surekli-tekrar-eder

Bazen Şarkılar Zihnimizde Neden Sürekli Tekrar Eder ?| Hemen hemen hepimiz hiç o gün dinlemesek de daha önceki zamanlarda dinlediğimiz bir şarkıyı mırıldanabilir, söyleyebilir veya bir yandan çalışırken bir yandan da o şarkıyı söylemeye başlayabiliriz. Bu aslında insanlara sıradan gelir. Oysa bu yetenek sadece doğada yaşayan canlılardan sadece insanlara verilmiş bir yetenek. İnsanlarda kısa süreli ve uzun süreli bellek olmak üzere iki türlü hafıza birimi bulunmaktadır.

Kısa süreli bellek bilgilerin kısa süreliğine saklandığı ve çok kısa bir zaman sonra unutulduğu yerdir. Örneğin bir iş görüşmesinde not aldığınız telefonu ezberlemeniz ancak bir hafta sonra unutmanız buna bir örnektir. Şarkıları günler haftalar ya da yıllar sonra tekrar etmemiz tamamen beynimizde yer alan işitme bölgesinden kaynaklanmaktadır. Dinlediğiniz bir şarkıyı yeniden dile getirmeniz bu bölgenin kendiliğinden etkin hale gelmesinden başka bir şey değildir. Bunu rüyalara benzetmek mümkün.

Bilinç Altına Benzer Bir Süreç

Bir şarkının hiç olmadık bir zamanda adeta dilimize dolanması bilinçaltı oluşum aslında. Nasıl ki rüyaların temelinde günlük yaşantılar, kaygılar yer alıyorsa aynı durum şarkıların belli bir vakit sonrasında yeniden dilimize dolanmasında da aynı durum geçerliliğini korumaya devam ediyor. Şarkıyı ne kadar eski zamanda dinlemiş olursanız olun beyin bölgesinde uzun süreli belleğe depolanmış olması o şarkının yıllar sonra dilinize dolanmasını sağlayan en büyük özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu temel unsurdan kaynaklanarak her anlamda şarkıların yeniden dilimize dolanma süreci gerçekleştirilmektedir.

Tamamen Doğal Bir Süreç

Bunun nedeni üzerinde araştırma yapan bilim insanlarının karşılaştıkları ise enteresan bir not. Bu durum tamamen kendiliğinden meydana gelmektedir. Yani ortada herhangi bir çağrışım olmadığı halde durduk yere bir şarkıyı mırıldanmanız, kafanızın içinde o şarkının sürekli çalmaya başlaması aslında tamamen doğal bir süreç. Bu hemen hemen tüm insanlarla kendiliğinden ortaya çıkıyor. Üstelik bu haftada en az bir kere mutlaka her insanda olmaya başlayan bir durum. İşte bundan ötürü insanların herhangi bir şekilde nedenini araştırmadığı ve tamamen normal bir durum olarak görmeye başladığı noktalardan birisi olmaya devam etmektedir. Bu da onun bir diğer noktasını oluşturur.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here