Bataklık Üzerindekileri Neden İçine Çeker ?

0
24
bataklik-uzerindekileri-neden-icine-ceker

Bataklık Üzerindekileri Neden İçine Çeker?| Pek çok kişi açısından bataklık alanlar korkulan yerlerin başında geliyor. Özellikle bataklığın içine çekme özelliği insanları en çok korkutan noktadır. Peki, birçok kişi için bu denli korkutucu bir niteliğe sahip olan bataklık gerçekten de insanı içine çekiyor mu?

Bataklıklar Nasıl Oluşur?

Bataklıklar hakkında efsane olan cümleler bulunuyor. Bunların başında ise “bataklığa düşersen çok fazla hareket etme” telkini geliyor. Bunun yanı sıra ne kadar çok hareket edilirse o kadar çok içine çekeceği de söylenmektedir. Aslında tüm bunlar birer söylentiden ibarettir.

Bataklıkların içine çeken bir yapısı bulunmuyor. Bu neden ile zannedildiği ve sürekli olarak ifade edildiği gibi bataklık insanları içine çekmiyor. Ayrıca bataklıktan çıkmak da imkansız değildir. Bataklıklar yapısı gereği taneciklidir. Bataklıkta su kil ve etrafta bulunan kayaçların oluşması ile bağ yapısı kuvvetli bir bileşen bulunuyor. Bu oluşum balçıktan daha koyudur yani bu yapı oldukça yoğun bir özelliğe sahiptir.

Bataklıkta bulunan kum yapısı içerisinde bol su bulunur. Bu sulu yapı kil ile tutuluyor. Bu sayede ortaya yapışkan bir madde çıkıyor. Ortamda bulunan kil bir nevi yapıştırıcı özelliği taşıyor.

Bataklıkta Hareket Etmek Zor Mu?

Bataklıklarda mükemmel bir basınç dengesi mevcuttur. Bu denge en ufak bir etki ile bozulabiliyor. Örneğin bataklığa düşen biri nedeni ile basınç dengesinde bozulma meydana gelir ve bu duruma bağlı olarak da yapışkan özelliği olan bu yapı sıvılaşmaya başlar.

Sıvılaşmaya başlayan bu yapının içerisinde bulunan kum ve su maddeleri arasında bir ayrışma yaşanır. İşte bu ayrışma bataklık içerisinde hareket etme kabiliyetinin kısıtlanmasına neden olur. Özellikle bir bataklıkta kum yoğunluğu diğerlerine nazaran fazla ise hareket etme yeteneği de o denli zor bir hale geliyor. Bu neden ile her bataklık için aynı şeyleri söylemek de doğru olmayacaktır.

Yapılan bilimsel araştırmalar göstermektedir ki bataklıklar insanları tam anlamı ile yutmaz. Belli bir seviyeye kadar batma söz konusu olsa bile komple bir çekme ihtimali hiç bir bataklık için bulunmuyor.

Bu neden ile bataklıkları insanları yutan yaratık olarak görmek doğru değildir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here