Balinalar Neden Karaya Vurur ?

0
248
balinalar-neden-karaya-vurur

Balinalar Neden Karaya Vurur?| Balinalar çeşitli sebeplerden dolayı zaman zaman karaya vurup yaşamlarını kaybetmektedirler. Kimi zaman toplu olarak kimi zaman ise teker teker karaya vurmaktadırlar. Balinalar deniz yatağındaki eğimin az olduğu kumluk sahillerinde çok sık karaya vurmaktadır. Eğimin az olduğu yerlerde ses dalgaları ile hareket eden balinalar yönlerini bulamamaktadır ve bunun üzerine karaya vurmaktadır. Toplu balinaların kıyıya vurmasının en büyük sebebi denizde eğimin sonucunda ses dalgalarını kullanamayan balinaların yönlerini şaşırması olayı olarak bilinmektedir. Bir diğer sebep ise balinalar toplu halde avlanmaya çalışırken eğimin az olduğu denizlere sürüklenerek kıyıya vurmasıdır.

Bir diğer etken ise doğa kurallarını tanımayan insandır. Spor amaçlı yapılan deniz üstü ve altı aktiviteler balinaların hayatına çok zarar verip kıyıya sürüklenmelerine neden olmaktadır. Sonar dalgaları ise genellikle petrol arama, balık avlama için kullanılmaktadır ve buda balinaların yön duygularını etkileyip karaya vurmasına sebep olmaktadır. Balinalar toplu halde hareket eden, avlanan, sosyal yapıda bir topluluktur. Bu sebepten ötürü onların yön duygusu bozulduğunda hepsi birden sürüklenip karaya vurmaktadırlar.

Balinaların Yaşamını Etkileyen Faktörler Ve Ölüm Sebepleri

Balinalar ses dalgalarını kullanarak sesi su içindeki canlı ya da cisimlere çarptırarak aralarında olan mesafeyi anlayıp yönlerini buna göre belirlemektedirler. Ancak bazı dış sebepler ve coğrafi koşullar bunu etkilemektedir. Ayrıca balinalar toplu halde hareket ettiklerinden yaralı veya hasta olan bir balina sığ denizlere açılır ve sürü onu yalnız bırakmak istemediğinden onunla birlikte karaya vurmaktadırlar.

Hava koşullarının balina yön duygularına etki etmesi, denizlerde kullanılan radarlar ve hatta denize atılan çöpler, gemi çarpması, balinanın yaşlanması, diğer yırtıcı deniz canlılarının saldırısı, sudaki zehirli maddeler, deniz canlısının yaşamını sonlandırabilecek maddeler bile balinaların yaşamına son vermektedir. Balinalar su içindeyken yoğunluklarının az olması sebebiyle ve suyun kaldırma kuvveti sayesinde çok rahat hareket edebilmektedir. Fakat balinalar karaya vurduklarında su ve suyun kaldırma kuvveti olmadığından ağırlıkları gövde ve kemiklerine baskı yapmaktadır ve tekrar denize dönemezler. Bu şekilde karaya vurduklarında yaşamlarını kaybetmektedirler. Kısacası balinaların yaşamının sonlanmasında her türlü ihmal bulunmaktadır.

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here